Uprawa roli jest bardzo ważna dla każdego rolnika posiadającego małe lub większe gospodarstwo rolne. Tylko za pomocą odpowiednio dobranych do charakteru gleb zabiegów można uzyskać właściwą strukturę, która zapewnia optymalne warunki do wzrostu i rozwoju plonów. Aby usprawnić cały proces uprawy gleby rolnicy, wykorzystują funkcjonalne narzędzia i maszyny rolnicze, dzięki którym praca zajmuje o wiele mniej czasu a zarazem jest bardziej efektywna. Sprawdź zatem, jakie ważne zadania są realizowane od początku do końca przez urządzenia.
Jak przeprowadzić uprawę pożniwną?
Uprawa pożniwna to jeden z ważniejszych zabiegów, który wykonuje się bezpośrednio po zbiorach roślin. Polega on na równomiernym rozłożeniu i wymieszaniu resztek pożniwnych z glebą oraz ograniczeniu parowania wody. W efekcie ma on istotny wpływ na rozwój upraw w suche lata.
Jeszcze niedawno do uprawy pożniwnej wykorzystywano wyłącznie pługi, teraz są one zastępowane agregatami uprawowymi. W przeciwieństwie do pługa agregaty nie układają warstwowo resztek pożniwnych w glebie, lecz je równomiernie mieszają. Na skutek czego znacznie przyśpieszają tempo ich rozkładu. Oprócz tego agregat uprawowy pozwala pracować na większych głębokościach, wyrównują i zagęszczają glebę a także kruszą bryły.
Drugim godnym zastępstwa narzędziem rolniczym jest brona talerzowa, która umożliwia współpracę z innymi narzędziami, pracuje na kontrolowanej głębokości gleby stale ją mieszając oraz idealnie nadaje się do płytkiej uprawy pożniwnej na twardej glebie. Wyposażona jest w rzędy ostrych talerzy, umożliwiających bezproblemowo usunąć chwasty i rozbić grudy ziemi.
Zgodnie z powyższym do uprawy pożniwnej w systemie bezorkowym szczególnie polecamy poniżej wymienione maszyny rolnicze od producenta AMJ AGRO:
Jak przygotować pole do siewu?
W wyniku stosowania orki może zdarzyć się, że na polu znajdzie się warstwa nadmiernie zagęszczonej i zbitej gleby, która utrudnia rozwój systemu korzeniowego roślin. Jedną z przyczyn podeszwy płużnej jest ruch ciężkich pojazdów rolniczych, dlatego też aby ograniczyć ilość zabiegów doprawiających w celu przygotowania roli do siewu, stosuje się agregaty uprawowo-siewne. Agregat uprawowo-siewny to wielofunkcyjna maszyna rolnicza wyposażona w siewnik, dzięki czemu jest ona w stanie podczas jednego przejazdu wykonać wiele czynności na raz – wyrównać, zagęścić, kruszyć, mieszać i zasiać glebę.
Jeśli chodzi o tego rodzaju multifunkcyjną maszynę rolniczą, to na uwagę zasługuje między innymi agregat talerzowy ATOS DRIVE z przystosowanym hydropakiem do zawieszenia siewnika. Z jego pomocą nie trzeba stosować dodatkowo kultywatorów, wałów lub włóki.