Jeśli wydaje Ci się, że rolnicy mają mniej rzeczy na głowie po żniwach? Nic bardziej mylnego! W tym okresie gleba potrzebuje szeregu zabiegów agrotechnicznych, mających na celu poprawić jej strukturę, aby przygotować podłoże dla rośliny następczej. Podstawowym zabiegiem jest uprawa ścierniska czyli mieszanie wierzchniej warstwy gleby z resztkami pożniwnymi, zapobiegając tym samym parowaniu wody. To jednak nie wszystko i co ważniejsze od tej właśnie uprawy często rozpoczyna się budowę plonu. Sprawdź zatem, jaki dokładnie wpływ ma pożniwna uprawa roli i jakie maszyny się do tego nadają.

Na czym polega i co daje uprawa pożniwna?

Uprawa pożniwna jest istotna dla kolejnych zasiewów, ponieważ po zbiorach występuje proces parowania, który wysusza i ogranicza dostęp do wody młodym roślinom, wskutek czego nie są one w stanie prawidłowo rozwinąć się w najbliższym sezonie. Ponadto następuje niekontrolowany wzrost chwastów, wyciągających cenne minerały z gleby. W rezultacie zmniejsza się zawartość próchnicy w glebie, co ma negatywny wpływ na jej żyzność. Stąd też uprawę ścierniska powinno się rozpocząć jak najszybciej, a mianowicie niemal od razu po zbiorach.

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg ten polega na płytkim mieszaniu gleby z resztkami pożniwnymi. W ten sposób pole zostaje przykryte warstwą masy resztek roślinnych, które ulegając rozkładowi wzbogacają glebę w cenne substancje odżywcze. Co więcej, zapobiega to parowaniu wody z głębokich warstw ziemi, napowietrza ją, a poprzez stymulację kiełkowania nasion jesteśmy w stanie uniknąć późniejszych wschodów chwastów. Z kolei rozwinięte już niepożądane rośliny ulegają zniszczeniu, na skutek podcięcia korzeni i wymieszania ich z resztą podłoża.

Czym można uprawiać ściernisko?

Obecnie do uprawy pożniwnej nie wykorzystuje się pługa, lecz nowoczesne agregaty ścierniskowe albo brony talerzowe. Obie maszyny pełnią rolę doczepianego narzędzia do ciągnika i są przez niego wprawiane w ruch. Jeśli chodzi o agregat ścierniskowy to jest on maszyną wielozadaniową, która składa się z kilku różnych układów. W efekcie pełni nie tylko funkcję mieszania wierzchnich warstw gleby, ale również dokładnie podcina, odwraca spulchnia glebę, kruszy i ugniata bryły, wyrównuje oraz zagarnia powstałe bruzdy.

Natomiast brona talerzowa jest zbudowana z układu rzędów uzębionych tarcz o kształcie talerzy i zintegrowanego wału do zagęszczania ziemi. Nie wykonuje on tylu zadań jednocześnie co agregat, ale jej efekty po żniwach są niemal porównywalne. Z pomocą wału dogniatającego ustala dokładnie głębokość pracy talerzy, dzięki czemu miesza i zagęszcza ziemię tak, aby resztki pożniwne uległy szybkiemu rozkładowi. Oprócz tego pozwala usunąć chwasty, pobudzić wzrost samosiewów, a także rozbić grudki gleby.

W przypadku brony talerzowej dobry przykład stanowią modele z linii ATOS, które można spotkać w wersji mniejszej i dużej. Brona talerzowa ATOS XXL jest składana hydraulicznie do transportu i dostępna o szerokości aż 6 m. Dzięki temu spełnia oczekiwania najbardziej wymagających rolników, gdyż podczas jednego przejazdu jest w stanie objąć większą powierzchnię pola, niż standardowe wersje o 3 m osi.