Orka to podstawowy zabieg uprawowy, który wpływa na jakość gleby, a tym samym na plonowanie i jakość plonu. Dlatego też rolnicy bardzo uważnie starają się dobierać jego głębokość do warunków, panujących na polu tak, aby przynosiła jak największe korzyści. Na szczęście to wcale nie jest takie trudne, a mianowicie wystarczy obserwować stan gleby i w zależności od jej mniejszych lub większych potrzeb wykonać orkę na zadanej głębokości. Sprawdź, w jakich sytuacjach powinno się użyć maszyny do głębokiej uprawy roli, a kiedy płytkiej.
- W którym momencie gleba potrzebuje głębokiej orki?
- Kiedy wykonuje się płytką uprawę roli?
- Maszyny rolnicze do płytkiej i głębokiej orki
W którym momencie gleba potrzebuje głębokiej orki?
Głęboką orką określa się uprawę roli na głębokości powyżej 20 cm, co powoduje widoczne skruszenie i wymieszanie gleby. Ponadto takie działanie pozwala regulować ważne stosunki przebiegające w glebie, w tym powietrzne, wodne i termiczne. To właśnie one mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu właściwości fizycznych, chemicznych czy biologicznych gleby. Albowiem głęboka orka doskonale zapobiega niedoborom wody, zrywa twardą podeszwę płużną, napowietrza głębokie warstwy, radzi sobie z dużą ilością resztek pożniwnych, a także eliminuje chwasty i szkodniki.
Jednakże nie zawsze się ona sprawdza, ponieważ częsta praca na głębokościach powoduje, że naruszamy środowisko biologiczne. W rezultacie mikroorganizmy ulegają degradacji, przez co zmniejsza się zawartość próchnicy, na skutek zaburzonego procesu rozkładu substancji organicznych. W takiej sytuacji od razu powinniśmy zmienić uprawę na płytszą, by odbudować właściwości biologiczne gleby.
Kiedy wykonuje się płytką uprawę roli?
Płytsza uprawa roli bez dwóch zdań sprzyja rozwojowi mikroorganizmów glebowych, które odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej gleby. Między innymi wspomagają poprawić strukturę, wzrost i ochronę roślin a przede wszystkim odpowiadają za obieg materii organicznej, poprzez naturalną zdolność do rozkładu resztek pożniwnych.
Poza tym, płytka orka poniżej 15 cm dobrze wyrównuje pole i przykrywa resztki w sytuacji, gdy nie powinna być głęboka np. w okresie zimowym. W zimę gleba jest zbyt mokra, aby móc działać na nią na większej głębokości. Dokładniej rzecz biorąc otrzymalibyśmy wtedy odwrotne skutki, pogarszając jej strukturę.
Płytka orka niezbyt dobrze radzi sobie w obecności podeszwy płużnej, czyli trudno przepuszczalnej warstwy gleby powstałej w wyniku częstych przejazdów dużych maszyn kołowych, czy stałej uprawy roli na jednej głębokości. Stąd też niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wykorzystywanie zabiegów naprzemiennie, ustalając raz płytszą a raz głęboką wysokość pracy narzędzi.
Maszyny rolnicze do płytkiej i głębokiej orki
Jeśli chodzi o maszyny rolnicze przeznaczone do uprawy roli to powinno się wymienić agregaty uprawowe, które w zależności od modelu mogą oferować użytkownikowi zabiegi na płytkiej, głębokiej lub obu rodzajach głębokości. Do prac związanych z głęboką uprawą roli nadają się szczególnie urządzenia z łapami, gdyż dzięki nim łatwo zagłębiają się w ziemię. Jednym z takich maszyn jest agregat uprawowy Głębosz. Dlaczego warto wybrać właśnie jego? Dlatego, że pozwala dobrać odpowiedni kąt natarcia przy zagłębieniu się w glebie, bez problemu zrywa podeszwę orną i spulchnia glebę na głębokości aż 50 cm.
Natomiast do płytkich zabiegów w przedsiewnej uprawie roli polecamy brony talerzowe, w tym bronę talerzową ATOS. Charakteryzuje się ona rozstawem dwóch rzędów talerzy oddalonych od siebie o 800 mm, dzięki czemu oferuje nieprzerwaną pracę w każdych warunkach. W dodatku wyposażona jest w wał doprawiający, co pozwala skuteczniej dogniatać i zagęszczać ziemię, w celu uzyskania lepszego rozkładu materii organicznej.