Praca na gospodarstwie rolnym jest niezwykle wymagająca, a mianowicie polega na zastosowaniu szeregu zabiegów agrotechnicznych, dzięki którym można kształtować żyzność gleby. Poszczególne zabiegi agrotechniczne pozwalają uzyskać zadowalające plony i korzystny efekt ekonomiczny, dlatego też powinno się znać każdy z nich – orka, bronowanie, nawożenie czy inne czynności, mające na celu ochronę roślin.

Orka

Podstawowym zabiegiem uprawowym, który pomaga stworzyć optymalne warunki wzrostu i rozwoju roślin jest orka. Polega ona na odcięciu gleby, obróceniu jej i rozkruszeniu, przy czym odkłada skibę do wcześniej zaoranej bruzdy. Dzięki temu zabieg uprawowy doskonale napowietrza i spulchnia warstwę orną na polu, przykrywa resztki pożniwne, samosiewy i chwasty, a także miesza rozrzucony nawóz z ziemią. Orka dzieli się na różne rodzaje w zależności od tego, w jakim celu jest wykonywana. Rozróżniamy orkę płytką, średnią i głęboką, przy czym jak sama nazwa wskazuje różnią się one głębokością, by uzyskać inne rezultaty.

Maszynami do wykonywania orki są tradycyjne pługi, brony talerzowe i agregaty uprawowe. Każdy z nich dobrze sobie radzi z przeprowadzeniem tego typu zabiegu, a ich działanie wpływa na cały sezon. Dlatego też warto zastanowić się, które z nich opłaca wybrać. Pług to starsze rozwiązanie wyparte przez nowoczesne brony talerzowe i agregaty uprawowe, gdyż znacznie lepiej wykonują swoje zadania w trudnych warunkach panujących na gospodarstwie. Co więcej wyprofilowane talerze lub zęby pozwalają ustalić głębokość pracy podczas mieszania gleby. W efekcie pole zostaje dokładniej przykryte resztkami pożniwnymi i nie mają żadnego problemu z ich większą ilością podczas pracy. Na szczególną uwagę zasługują wielofunkcyjne agregaty uprawowe, w tym modele Głębosz od producenta AMJ AGRO.

Bronowanie

Bronowanie to inny rodzaj zabiegu uprawowego, który przeprowadzany jest za pomocą specjalnej brony talerzowej. Do jego zadań należy spulchnianie gleby, kruszenie brył i twardej skorupy, niszczenie chwastów, wyrównanie powierzchni, przykrycie nasion roślin czy przerywanie parowania wody z głębszych warstw ziemi. W przeciwieństwie do orki pracuje na płytkiej głębokości, dzięki czemu pozwala na naprawdę precyzyjny siew, gwarantujący równomierne i szybkie wschody. Zazwyczaj tego typu zabieg jest wykorzystywany naprzemiennie z orką, by zależnie od sytuacji i warunków glebowych móc zastosować uprawę płytką lub głęboką.

Nawożenie

Rolnicy muszą stale sprawdzać warunki glebowe do rozwoju roślin, a szczególnie zawartość składników pokarmowych czy właściwości chemiczne. W przypadku obniżonej żyzności gleby powinno się dostarczyć potrzebne związki poprzez nawożenie obornikiem, wapowanie, bądź inną formę. W ten sposób można nie tylko zwiększyć zawartość składników odżywczych, ale też pojemność wodną, ulepszyć strukturę gleby i środowisko biologiczne. Oczywiście planując zabieg nawożenia, należy pamiętać, że nie powinno się używać zbyt dużej ilości nawozu, lecz jedynie taką dawkę, która jest faktycznie potrzebna roślinom czy danej glebie.

W nawożeniu na polu uprawnym może pomóc wiele maszyn rolniczych, by przyśpieszyć pracę. Do transportowania, rozdrabniania i równomiernego rozrzucania obornika przyda się z pewnością rozrzutnik obornika lub roztrząsacz. Z kolei do mieszania nawozu z glebą idealny będzie agregat uprawowy, który charakteryzuje się uniwersalnym charakterem o szerokim zastosowaniu w gospodarstwie rolnym.

Ochrona roślin

Jeśli chodzi o ochronę roślin to mamy na myśli wszystkie czynności, które skutecznie zapobiegają obniżaniu plonów oraz zabezpieczeniu ich przed chorobami i szkodnikami. Do tych metod zaliczamy bowiem stosowanie herbicydów, fungicydów czy zoocydów. Obecnie stanowią one idealne uzupełnienie mechanicznych zabiegów pielęgnacyjnych i często wykorzystuje się je przed wschodem rośliny uprawnej lub w systemie pasowym.