Czy uprawa pożniwna jest ważna?
Czy uprawa pożniwna jest ważna?
Słowa kluczowe: agregaty ścierniskowe, brony talerzowe, chwasty, korzyści, maszyny rolnicze, parowanie wody, resztki pożniwne, rola, uprawa pożniwna, uprawa ścierniska, zabiegi agrotechniczne
Jeśli wydaje Ci się, że rolnicy mają mniej rzeczy na głowie po żniwach? Nic bardziej mylnego! W tym okresie gleba potrzebuje szeregu zabiegów agrotechnicznych, mających na celu poprawić jej strukturę, aby przygotować podłoże dla rośliny następczej. Podstawowym zabiegiem jest uprawa ścierniska czyli mieszanie wierzchniej warstwy gleby z resztkami pożniwnymi, zapobiegając tym samym parowaniu wody. To jednak nie wszystko i co ważniejsze od tej właśnie uprawy często rozpoczyna się budowę plonu. Sprawdź zatem, jaki dokładnie wpływ ma pożniwna uprawa roli i jakie maszyny się do tego nadają.
Na czym polega i co daje uprawa pożniwna?
Uprawa pożniwna jest istotna dla kolejnych zasiewów, ponieważ po zbiorach występuje proces parowania, który wysusza i ogranicza dostęp do wody młodym roślinom, wskutek czego nie są one w stanie prawidłowo rozwinąć się w najbliższym sezonie. Ponadto następuje niekontrolowany wzrost chwastów, wyciągających cenne minerały z gleby. W rezultacie zmniejsza się zawartość próchnicy w glebie, co ma negatywny wpływ na jej żyzność. Stąd też uprawę ścierniska powinno się rozpocząć jak najszybciej, a mianowicie niemal od razu po zbiorach.
Ogólnie rzecz biorąc, zabieg ten polega na płytkim mieszaniu gleby z resztkami pożniwnymi. W ten sposób pole zostaje przykryte warstwą masy resztek roślinnych, które ulegając rozkładowi wzbogacają glebę w cenne substancje odżywcze. Co więcej, zapobiega to parowaniu wody z głębokich warstw ziemi, napowietrza ją, a poprzez stymulację kiełkowania nasion jesteśmy w stanie uniknąć późniejszych wschodów chwastów. Z kolei rozwinięte już niepożądane rośliny ulegają zniszczeniu, na skutek podcięcia korzeni i wymieszania ich z resztą podłoża.
Czym można uprawiać ściernisko?
Obecnie do uprawy pożniwnej nie wykorzystuje się pługa, lecz nowoczesne agregaty ścierniskowe albo brony talerzowe. Obie maszyny pełnią rolę doczepianego narzędzia do ciągnika i są przez niego wprawiane w ruch. Jeśli chodzi o agregat ścierniskowy to jest on maszyną wielozadaniową, która składa się z kilku różnych układów. W efekcie pełni nie tylko funkcję mieszania wierzchnich warstw gleby, ale również dokładnie podcina, odwraca spulchnia glebę, kruszy i ugniata bryły, wyrównuje oraz zagarnia powstałe bruzdy.
Natomiast brona talerzowa jest zbudowana z układu rzędów uzębionych tarcz o kształcie talerzy i zintegrowanego wału do zagęszczania ziemi. Nie wykonuje on tylu zadań jednocześnie co agregat, ale jej efekty po żniwach są niemal porównywalne. Z pomocą wału dogniatającego ustala dokładnie głębokość pracy talerzy, dzięki czemu miesza i zagęszcza ziemię tak, aby resztki pożniwne uległy szybkiemu rozkładowi. Oprócz tego pozwala usunąć chwasty, pobudzić wzrost samosiewów, a także rozbić grudki gleby.
W przypadku brony talerzowej dobry przykład stanowią modele z linii ATOS, które można spotkać w wersji mniejszej i dużej. Brona talerzowa ATOS XXL jest składana hydraulicznie do transportu i dostępna o szerokości aż 6 m. Dzięki temu spełnia oczekiwania najbardziej wymagających rolników, gdyż podczas jednego przejazdu jest w stanie objąć większą powierzchnię pola, niż standardowe wersje o 3 m osi.
Kategorie artykułu: Agregaty ścierniskowe, Brony talerzowe, Gospodarstwo rolne
AMJ AGRO
Konstancin 1D
97-225 UJAZD
NIP: 7731014842
tel. +48 447192324
kom. +48 698120806
fax. +48 447876992
biuro@amjagro.pl
Specjalista ds. handlowych / Trade specialist
Tomasz Dzięcielewski - e-mail: tomasz@amjagro.pl
Specjalista techniczny / Technical specialist
Damian Makowski - e-mail: damian@amjagro.pl