W dzisiejszych czasach rolnictwo bardzo się rozwinęło. Na rynku jest mnóstwo producentów, którzy oferują naprawdę przeróżne maszyny rolnicze. Już nie mamy do czynienia tylko z jedną standardową wersją wału uprawowego, lecz znajdujemy szerokie zestawienie wałów, różniących się od siebie konstrukcją. Każdy wał został stworzony w oparciu o inne zastosowanie, mianowicie jedne lepiej sobie radzą na glebach lekkich, a inne na ciężkich. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wałowi, który lepiej nadaje się do pracy w tych drugich warunkach.

Budowa wału strunowego

Wał strunowy zbudowany jest z rzędu wytrzymałych okręgów z metalu, na których umieszcza się grubościenne, ząbkowane płaskowniki o grubości co najmniej 10 mm. Umieszczane są one prostopadle lub pod kątem do kierunku przejazdu maszyny rolniczej. Warto zaznaczyć, że pręty te mogą być gładkie, bądź zakończone ostrymi zębami, które w zależności od modelu różnią się rozmieszczeniem i kształtem. Zwykle jednak spotyka się wały strunowe o ząbkowanych prętach wraz z okręgami.

Do czego przeznaczono wał strunowy?

Ze względu na swoją budowę wał strunowy zyskał niesamowitą popularność w zabiegach uprawowych przeprowadzanych w ciężkich warunkach, gdzie gleba jest gliniasta czy kamienisto-piaszczysta. Jego ząbkowane struny świetnie zagęszczają taką glebę i jednocześnie rozbijają twarde grudy ziemi. W efekcie na polu powstaje cienka idealnie rozdrobniona, napowietrzona i wilgotna wierzchnia warstwa roli, pod którą występuje ugnieciona struktura, zapewniająca stabilniejsze podłoże dla roślin. Z tego powodu wał strunowy przeznaczony jest do przedsiewnego przygotowania gleby po orce, a zwłaszcza do punktowego siewu nasion.

Do jakich maszyn rolniczych można dobrać wał strunowy?

Wały uprawowe pełnią funkcję osobnego podzespołu podczepianego do ciągnika, ale także stanowią one jedną z głównych części do doprawienia gleby wchodzących w skład innych maszyn rolniczych. Zazwyczaj są one połączone z maszynami przeznaczonymi do uprawy i rozluźniania gleby czyli broną talerzową, kultywatorem czy agregatem uprawowym. Dzięki temu, że maszyny rolnicze są wyposażone w doprawiający wał strunowy można zmniejszyć liczbę przejazdów roboczych na polu. W ten sposób wystarczy jeden przejazd ciężką maszyną rolniczą, by uzyskać odpowiednio przygotowaną glebę do siewu lub sadzenia. Oprócz tego, zredukowana liczba przejazdów zapobiega niszczeniu wierzchniej warstwy gleby uprawnej i pojawieniu się podeszwy płużnej na skutek nacisku kół.

Jeśli jesteś zainteresowany konkretną maszyną uprawową, do której możesz dobrać wymieniony wał strunowy, to z pewnością zainteresuje Cię agregat uprawowy GŁĘBOSZ. W jego ofercie znajduje się do wyboru aż 8 różnych rodzajów wałów doprawiających, więc bez problemu znajdziesz taki, co będzie najlepiej odpowiadać warunkom na Twoim gospodarstwie rolnym.