Bez wątpienia wybór odpowiedniego wału doprawiającego do maszyny uprawowej jest niezwykle ważny, aby zwiększyć jakość i plon w gospodarstwie rolnym. Wynika to z tego, że zabiegi uprawowe sprzyjają żyzności i urodzajności gleby. Dlatego też pragniemy zapoznać Państwa z charakterystyką wału sprężynowego, który doskonale sprawdza się w uprawie gleb ciężkich.

Budowa wału sprężynowego

Wał sprężynowy jest zbudowany z jednego rzędu pierścieni w formie płaskowników o sprężystych właściwościach. Cechuje go otwarta budowa i duża średnica – około 500 mm. W czasie pracy na polu zapewnia amortyzację osi wału, dzięki czemu części są odpowiednio zabezpieczone. Ponadto, zapobiega przyczepianiu się gleby do pierścieni i posiada zdolność do tak zwanego samooczyszczania. Co w przypadku uprawy gleb wilgotnych i gliniastych jest niezwykle ważne, gdyż czyszczenie takiego sprzętu byłoby pracochłonne.

Do czego służy wał sprężynowy?

Jeśli chodzi o zastosowanie, to wał sprężynowy doskonale spisuje się zarówno w uprawie gleb ciężkich, jak i średnich. Zadaniem wału sprężynowego podczas jednego przejazdu maszyny rolniczej na polu jest wyrównywanie podłoża, rozbijanie brył, zagęszczanie i jednocześnie rozluźnianie powierzchniowej warstwy gleby, w celu lepszego podsiąkania wody. Co więcej, dzięki sprężystej budowie pierścieni gwarantuje równomierną pracę na całej jego szerokości.

Jakie maszyny mogę wyposażyć w wał sprężynowy?

Niemal do każdej maszyny uprawowej możesz dołączyć wał sprężynowy, a w szczególności do różnych modeli agregatów – uprawowych, talerzowych, drapakowych czy bezorkowych. W rezultacie agregat uprawowy można idealnie dopasować do warunków panujących na gospodarstwie rolnym. Standardowo agregaty uprawowe są wyposażone w wał rurowy, jednak przeznaczony jest on do suchych i ilastych gleb. Dlatego, jeśli na swoim gospodarstwie rolnym posiadasz cięższą glebę, to warto pokusić się o wał sprężynowy.

U producenta AMJ AGRO możesz bez problemu znaleźć zaawansowany agregat uprawowy z przedstawionym wałem sprężynowym o średnicy 500 mm. Wystarczy tylko w zamówieniu zaznaczyć chęć zmiany standardowego wału rurowego na sprężynowy. Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa listę przykładowych agregatów, które posiadają opcję dołączenia wału doprawiającego o sprężystej konstrukcji:

  • Agregat uprawowy GŁĘBOSZ,
  • Agregat uprawowy GŁĘBOSZ HYDRO,
  • Agregat talerzowy ATOS,
  • Agregat drapakowy ARAMIS,
  • Agregat bezorkowy PORTO.