Kolejnym etapem po odpowiednim przygotowaniu pola jest oczywiście wysiew nasion, do którego dziś wykorzystuje się siewniki pneumatyczne lub mechaniczne, aby cała operacja w gospodarstwie mogła przebiegać sprawnie i szybko. Bez nich zagłębianie nasion w ziemi i sianie ich w rzędach na polu wielohektarowym nie dość, że byłoby niezmiernie trudne to i na pewno czasochłonne. Dlatego też siewniki stały się jedną z najważniejszych maszyn rolniczych w każdym gospodarstwie. W tym artykule skupimy się wyłącznie na pierwszym rozwiązaniu, a mianowicie siewniku pneumatycznym, gdyż wyróżnia go bardziej zaawansowana budowa, która daje nam dużo możliwości.

Siewniki pneumatyczne co to takiego?

Siewnik pneumatyczny to maszyna rolnicza, która wyposażona jest w innowacyjny system wysiewu oparty o zespół podciśnieniowy lub nadciśnieniowy. Głównym elementem wyróżniającym maszynę od siewnika mechanicznego jest dmuchawa, wytwarzająca wysoki strumień powietrza do transportowania nasion w redlicach. W zależności od modelu mechanizm dmuchawy może być napędzany od wałka WOM lub hydraulicznie. Dzięki temu siewniki pneumatyczne mogą działać wspólnie z traktorami, które posiadają mniejszą moc.

Do czego służy siewnik pneumatyczny?

Maszyny przeznaczone do wysiewu nasion zbudowane są ze specjalnego zespołu wysiewającego, składającego się z redlic wyposażonych w talerze, otwory, zagarniacze i koła dociskowe. Zespół wysiewający pracuje wspólnie z pompą, która podczas działania generuje wysoki strumień powietrza do odpowiednich kanałów podciśnienia, tak aby nasiona ze zbiornika trafiły przez redlice prosto na dno bruzdy, wytworzonej przez wcześniejszy ruch talerzy. Po wprowadzeniu ziarna zostaje ono przygniecione przez kółka dociskowe. W efekcie pozwala to równomiernie przykryć wysiane nasiona warstwą gleby, zapewnić im dobry kontakt z podłożem, a także zachować ustaloną głębokość pracy redlic.

Dlaczego warto wybrać siewnik pneumatyczny zamiast mechanicznego?

Do niedawna wiele osób negatywnie oceniało siewnik pneumatyczny ze względu na jego skomplikowaną budowę o zwiększonym ryzyku awarii. To jednak nie do końca prawda, ponieważ na rynku pojawiają się innowacyjne rozwiązania, a tym samym nowe modele siewników od różnych producentów, którzy stale ulepszają ich konstrukcję. Poza tym, podstawowa część maszyny – głowica rozdzielająca nasiona jest solidnie wykonana z najwyższej jakości materiału, zapewniając długie bezawaryjne działanie. Jak w każdej innej użytkowanej maszynie rolniczej mogą natomiast zużyć się drobne elementy robocze typu przewody powietrzne, paski klinowe czy łożyska, lecz ich wymiana nie jest zbyt droga.

Wybór siewnika pneumatycznego niesie ze sobą wiele zalet, do których zaliczamy między innymi umiejscowienie skrzyni nasiennej i jej większą pojemność, precyzję wysiewu zbliżoną do siewników mechanicznych, brak konieczności ciągłego sprawdzania ilości nasion podczas pracy, a także możliwość wysiewania nawet małej ilości ziarna na polu. Doskonały przykład stanowi maszyna Fortune Seeder stworzona przez firmę Brastal w kooperacji z producentem AMJ AGRO. Dlaczego? Dlatego, że pracuje ona w oparciu o własną hydraulikę, elektroniczne sterowanie przy użyciu dotykowego wyświetlacza i co ważniejsze wyposażona jest w aż 24 rury nasienne z czujnikami, zapewniające precyzyjną pracę na szerokości 3m. W dodatku przedstawiony model siewnika pneumatycznego pozwala osiągnąć rolnikom dokładny wysiew od 1kg/h do 400 kg/ha przy prędkości do 20 km/h.