Intensywna orka czy uprawa bezpłużna? To pytanie zadaje wielu rolników posiadających własne gospodarstwo rolne, ponieważ oba rodzaje pełnią ważną rolę w odpowiednim przygotowaniu gleby pod siew. W tym artykule dowiesz się, czym różnią się poszczególne systemy uprawy roli.
- Czym jest uprawa orkowa?
- Na czym polega uprawa bezorkowa?
- Jakie urządzenie wybrać do uprawy bezorkowej?
- Którą metodę uprawy wybrać?
Czym jest uprawa orkowa?
Orka to jeden z głównych systemów uprawy roli, który pozwala przy mniejszym wysiłku zasiać znacznie więcej nasion na polu. Podstawowym celem uprawy orkowej jest mieszanie i odwracanie wierzchniej warstwy gleby na samo dno, w ten sposób jednocześnie napowietrza, ogrzewa, przykrywa oraz miesza resztki pożniwne, obornik i chwasty. Jednak należy zaznaczyć, że uprawa orkowa prowadzi do zwiększenia podatności na erozję wietrzną i wodną, co jest sporą wadą tej metody, gdyż z tego powodu ziemia zbyt szybko traci wodę i zbryla się. W dodatku podczas intensywnej i zbyt częstej orki dochodzi do eliminacji dużej ilości drobnoustrojów i organizmów, zaburzając naturalną strukturę oraz zdrowe środowisko biologiczne gleby. W następstwie ziemia traci zdolność do wchłaniania składników aktywnych, skutkując jej stopniowym wyjałowieniem.
Na czym polega uprawa bezorkowa?
Uprawa bezorkowa znana pod nazwą uprawy zachowawczej, uproszczonej lub konserwującej, wyróżnia się tym, że zrezygnowano z działań pługa, który z reguły odwracał glebę. Uprawa bezpłużna ze zredukowanym system uprawy roli polega na spulchnianiu i mieszaniu ziemi, bez potrzeby jej odwracania, pozostawiając na powierzchni resztki przedplonu i międzyplonu, które zmniejszają ryzyko pojawienia się erozji, zaskorupienia gleby, a także zwiększają zdolność do wchłaniania składników pokarmowych i inflacji wody. Dzięki temu uprawa bezorkowa doskonale wpływa na glebę w okresie upałów i suszy. Uprawa uproszczona nie wymaga dużej ilości nakładów czasu pracy, wobec tego zmniejsza koszty pracy na roli i nawadniania gleby.
Zatem metoda bezpłużna znacznie poprawia strukturę gleby, zachowując przy tym jej naturalne zasoby przyrody. Nie można zapomnieć o tym, że doskonale nadaje się do terenów silnie urzeźbionych. Jednak należy zaznaczyć, że uprawa bezorkowa jest problematyczna wiosną, gdyż w tym okresie gleba wolniej się nagrzewa i schnie, co skutkuje późniejszym siewem i zebraniem plonów.
Jakie urządzenie wybrać do uprawy bezorkowej?
Do uprawy bezorkowej przeznaczono wydajne maszyny rolnicze, które wykorzystują systemy bezpłużne, zużywające zdecydowanie mniejszą ilość paliwa. Wyróżniają się one mniejszą siłą tarcia i ograniczoną liczbą zabiegów, dzięki czemu generują mniejsze koszty utrzymania w gospodarstwie rolnym. Obecnie do uprawy uproszczonej wykorzystuje się specjalny agregat bezorkowy PORTO wyposażony w: 10 zębów typu Delta Flex, 1 rząd talerzy zagarniających i wał uprawowy. Agregaty bezorkowe można zastosować zarówno w uprawie głębokiej, jak i płytkiej, natomiast dzięki zabezpieczeniu NON STOP można regulować siłę docisku zębów. Sztywne elementy ze stali mogą mieszać glebę aż na głębokości 20-30 cm.
Którą metodę uprawy wybrać?
Co prawda obie metody nie są idealne, wszak uprawa orkowa i bezorkowa posiada wiele zalet, jak i oczywiście wad, dlatego też wybór systemu uprawy roli nigdy nie powinien być przypadkowy. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji związanej z uprawą, najpierw należy rozpoznać rodzaj gleby i roślin, jakie będą uprawiane na roli.
W przypadku gleb lekkich, piaszczystych i gliniastych należałoby wybrać uprawę bezorkową, gdyż wymienione rodzaje są w większym stopniu podatne na erozję. Z kolei uprawa orkowa, mimo że umożliwia w prosty sposób uzyskać najwyższe plony uprawianych roślin, to nie chroni ona w żaden sposób ziemi przed erozją, przyczynia się do powstawania szkodliwej podeszwy płużnej i zakłóca ekosystem gleby, skracając jej żywotność.