Pierwszy raz kupujesz maszynę rolniczą? Sprawdź jakie przygotowaliśmy dla Ciebie rady i wskazówki dotyczące bezpiecznego zakupu ciągnika rolniczego, czy innego sprzętu do pracy na polu sprowadzonego z zagranicy lub Polski.
- Sprawdź użytkownika ogłoszenia internetowego
- Wybieraj wyłącznie oferty ze zdjęciami i filmami
- Zdobądź numer fabryczny
- Zweryfikuj maszynę pod kątem bazy pojazdów skradzionych
- Unikaj wyjątkowo niskich cen
- Przed dokonaniem zakupu obejrzyj urządzenie i przejrzyj dokumenty
Sprawdź użytkownika ogłoszenia internetowego
Jeśli szukasz maszyn rolniczych na Internecie pamiętaj, by szukać ogłoszeń od użytkowników, którzy od co najmniej kilku lat udostępniają swoje oferty sprzedażowe. Nowi użytkownicy działający nieco ponad kilka miesięcy nie są godni zaufania. W przypadku, gdy strona internetowa umożliwia wystawiać opinię sprzedającym, sprawdź jakie firma posiada oceny od kupujących.
Wybieraj wyłącznie oferty ze zdjęciami i filmami
Na stronie internetowej omijaj ogłoszenia, które nie posiadają zdjęć. W przypadku niedokładnych ujęć poproś sprzedającego o przesłanie na e-mail szczegółowych fotografii, pozwalających zobaczyć ważne elementy maszyny rolniczej. Możesz także poprosić o film przedstawiający działanie urządzenia np. agregatu uprawowego GŁĘBOSZ Hydro. Dzięki tym krokom dowiesz się, czy użytkownik naprawdę posiada maszynę, o której pisze w ofercie.
Zdobądź numer fabryczny
Jeśli na żadnym zdjęciu nie znajduje się tabliczka znamionowa, zwróć się z prośbą o takie ujęcie, by widać było numer fabryczny maszyny rolniczej. Dzięki temu poznasz dokładne dane i całą historię wybranego urządzenia w jednej z ekspozytur Centralnej Informacji.
Zweryfikuj maszynę pod kątem bazy pojazdów skradzionych
Po zdobyciu numeru identyfikacyjnego maszyny rolniczej na komendzie policji możesz sprawdzić czy urządzenie, które chcesz kupić nie zostało skradzione.
Unikaj wyjątkowo niskich cen
Podejrzanie niskie ceny to niepokojący znak oznaczający, że możemy mieć kontakt z oszustem, dlatego lepiej unikać takich ogłoszeń. Pamiętaj, że ceny maszyn rolniczych podobnie jak samochody różnią się w zależności od rocznika produkcji, stanu i przebiegu.
Jeśli cena będzie Ci odpowiadać zapytaj sprzedawcę o koszt dostawy – bardzo często użytkownicy sprzedający maszyny rolnicze, współpracują z określonymi firmami transportowymi, u których znajdziesz korzystniejszą ofertę.
Przed dokonaniem zakupu obejrzyj urządzenie i przejrzyj dokumenty
Na spotkaniu z właścicielem pojazdu rolniczego, powinieneś sprawdzić działanie uruchomionej maszyny. Jednym ze głównych sposobów sprawdzenia stanu ciągników jest jazda próbna z osobą sprzedającą. Jeśli sprzedawca nie pozwala włączyć urządzenia od razu zrezygnuj z zakupu, natomiast gdy stan techniczny będzie w porządku, sprawdź dowód rejestracyjny i inne ważne dokumenty.
W przypadku kiedy sprzedawca nie posiada dowodu rejestracyjnego pamiętaj, aby uzyskać od niego zaświadczenie o braku rejestracji i wytłumaczenie, dlaczego maszyna rolnicza nie została zarejestrowana.