Wielohektarowe gospodarstwa rolne potrzebują odpowiednich maszyn, aby przyśpieszyć i ułatwić odbudowę wyjałowionej gleby po zbiorach. W tym celu każdy rolnik dbający o jakość swoich upraw stosuje zielony nawóz.

Dlaczego wysiew poplonu jest ważny?

Najprościej rzecz ująć poplony to rośliny wysiewane na polach po zbiorze w celu stworzenia zielonego ekologicznego nawozu. Po przekopaniu ziemi substancje organiczne wracają do gleby dostarczając jej potrzebnych składników odżywczych. W ten sposób rolnicy chronią ziemię przed wyjałowieniem i utratą wilgoci, polepszają strukturę gleby, pomagają w walce z chwastami oraz przygotowują ją do dalszych upraw.

Poplony są głównie stosowane w naturalnym nawożeniu ziemi, jednak mają one jeszcze jedno bardzo ważne zadanie, a mianowicie za sprawą działania odkażającego mają zapobiec rozwojowi niektórych chorób i szkodników.

Skoro już wiemy dlaczego poplony są takie ważne, sprawdź jakie urządzenia pomogą Ci dokładnie zasiać i przeorać ziemię.

Urządzenia do wysiewania poplonu

Najpopularniejszą maszyną sprawdzającą się w równomiernym rozłożeniu poplonu na polach jest siewnik. Urządzenie rolne zbudowane jest z dużego zbiornika na materiał nasienny i tarczy rozsiewającej opartej na silniku pneumatycznym, mechanicznym lub elektrycznym. Siewniki poplonu umożliwiają wyrzucić określoną ilość nasion, na zadaną przez rolnika odległość w metrach, co zdecydowanie przyśpiesza pracę na gospodarstwie rolnym.

Mechaniczny siewnik poplonu skutecznie zastąpił mało efektywne rozsiewacze nawozu i siewniki zbożowe. Jedną z wielu zalet urządzenia do wysiewu poplonu jest to, że potrafi współpracować z innymi maszynami rolniczymi takimi jak agregaty ścierniskowe.

W jaki sposób agregaty rolne pomagają w wysiewaniu poplonów?

Głównymi maszynami rolnymi stwarzającymi odpowiednie warunki glebowe dla roślin są agregaty uprawowe (np. agregat drapakowy ARMIS). Dzięki nim efektywnie usprawniamy proces przekopania, rozdrabniania i spulchniania gleby, co prowadzi do szybszego wzrostu, żyzności i zbiorów plonów.

Do każdego pola uprawnego i do wysiewanych na nim roślinach należy podejść indywidualnie, czyli powinno się korzystać z określonego rodzaju agregatu do gospodarstwa rolnego. Agregaty dzielą się na 3 rodzaje:

  • Talerzowe – do ekologicznej biodegradacji poprzez kruszenie i mieszanie ziemi z pozostałościami roślinnymi.​
  • Uprawowo-siewne – wykorzystywane do przygotowania i zasiania gleby.
  • Ścierniskowe – służące do spulchniania w celu zapobiegania wyrastania chwastów na gołej ziemi.