Praca rolnika składa się z wielu zabiegów agrotechnicznych, które mają na celu odpowiednio przygotować pole uprawne pod zasiew. Wiąże się to z wykonywaniem różnych czynności w ciągu całego roku, w tym również odpowiedniego zagospodarowania resztek pożniwnych. Resztki pożniwne odgrywają ogromną rolę w odbudowie właściwości gleby i jednocześnie przygotowaniu gruntu pod uprawę kolejnych roślin. Dlatego też bardzo ważne jest, by wiedzieć co zrobić z dużymi ilościami pozostałości po zbiorze.
- Dlaczego szybki rozkład resztek pożniwnych jest taki ważny?
- Metody przyspieszające rozkład pozostałości roślin
- Jakie maszyny rolnicze można wykorzystać do przyorania resztek roślinnych?
Dlaczego szybki rozkład resztek pożniwnych jest taki ważny?
Zawsze na polu po żniwach pozostają resztki roślinne, które po odpowiednim wykorzystaniu mogą pełnić funkcję wartościowego nawozu, a mianowicie dopiero po ich rozkładzie. Podczas rozkładu pozostałości pożniwnych uwalniane są duże ilości substancji organicznych, stanowiących źródło łatwo przyswajalnych związków dla roślin w ich początkowej fazie wzrostu.
Co więcej ten naturalny nawóz zwiększa zawartość próchnicy w warstwie uprawnej, na skutek czego pozytywnie wpływa na strukturę gleby, jej zdolności retencyjne i żyzność. To właśnie z tego powodu rolnicy nie powinni tracić możliwości wykorzystania tej naturalnej materii organicznej. Poza tym, przyspieszając rozkład resztek można sporo zaoszczędzić na kosztach nawozów mineralnych i dostarczyć maksymalną ilość cennych składników, będących podstawą do tworzenia próchnicy.
Metody przyspieszające rozkład pozostałości roślin
Do rozkładu resztek pożniwnych przyczyniają się mikroorganizmy żyjące w glebie, zasilanie gleby azotem czy okresowe wapowanie. Ignorując zawartość pierwiastka azotu i odczynu gleby spowalnia się cały rozkład pozostałości, przez co mogą zalegać w glebie nawet przez cały rok nie przynosząc żadnego pożytku plonom.
Negatywny efekt niesie ze sobą również zbyt częsta i intensywna orka, która narusza środowisko biologiczne gleby. W związku z tym, dużą uwagę warto poświęcić przyoraniu resztek pożniwnych, by je rozdrobnić i równomiernie wymieszać z glebą. W tym celu pomogą między innymi agregaty ścierniskowe, który świetnie kroją, odwracają, rozluźniają struktury a także sprawdzają się przy mieszaniu z glebą rozrzuconego obornika czy wysiewanego wapna.
Jakie maszyny rolnicze można wykorzystać do przyorania resztek roślinnych?
Niegdyś podstawowym narzędziem do uprawy pożniwnej był pług. Nie był on złym rozwiązaniem, ale w porównaniu z dzisiejszymi bronami talerzowymi lub agregatami uprawowymi miał zdecydowanie mniejszą skuteczność i wydajność. Dlatego też obecnie do uprawy ścierniska często wykorzystuje się brony talerzowe i różnego rodzaju agregaty uprawowe. Obie maszyny doskonale radzą sobie z dużą ilością resztek pożniwnych, nie zapychając się i tnąc je na najdrobniejsze kawałki, aby mogły szybciej przemienić się w próchnicę.
Na szczególną uwagę zasługuje oferta brony talerzowej ATOS od producenta maszyn rolniczych AMJ AGRO, gdyż gwarantuje nieprzerwaną pracę w każdych warunkach. Jej głównym celem jest wymieszenie resztek ścierniska za pomocą talerzy i wału rurowego. Wał rurowy wchodzący w skład konstrukcji talerzówki idealnie dogniata i zagęszcza glebę, aby proces rozkładania pozostałości pożniwnych przebiegał sprawnie.