W dzisiejszych czasach maszyny rolnicze odgrywają bardzo istotną rolę w uprawie roli, w tym również bezorkowej. Uprawa bezorkowa zyskała sporą popularność wśród rolników, prowadzących własne gospodarstwo rolne ze względu na fakt, że jej system przynosi wiele korzyści, które bezpośrednio wpływają na żyzność gleby, jej strukturę i wysokie plony. W efekcie coraz więcej osób przechodzi z uprawy płużnej na uproszczoną bez orki. Oczywiście mimo uproszczenia i ograniczenia liczby zabiegów uprawowych nie oznacza to, że damy sobie radę bez odpowiedniej maszyny rolniczej. Sprawdź zatem, co charakteryzuje taką maszynę do uprawy bezorkowej.
- Na czym polega uprawa bezorkowa?
- Jaka maszyna nadaje się do uprawy bezorkowej?
- Jaki agregat bezorkowy wybrać?
Na czym polega uprawa bezorkowa?
Uprawa bezorkowa to zredukowany system polegający na mieszaniu i rozluźnianiu wierzchniej warstwy gleby bez konieczności jej odwracania. W ten sposób nie ingeruje zbyt mocno w naturalne środowisko życia mikroorganizmów, które ma ogromne znaczenie w utrzymywaniu odpowiedniego stanu i kondycji ziemi. Duży wpływ ma na to, brak odwracania gleby, gdyż częściowo miesza resztki pożniwne na jej powierzchni, przez co pozostawia warstwę ochronną ograniczającą parowanie wody. Co więcej pozwala zrezygnować z części zabiegów uprawowych, dzięki czemu zmniejsza się nakłady czasu pracy, ilość zużytego paliwa i sam koszt utrzymania maszyn rolniczych.
Jaka maszyna nadaje się do uprawy bezorkowej?
Do uprawy bezorkowej nadają się maszyny rolnicze wyposażone w sztywne łapy, które służą do mieszania gleby na płytkich lub głębokich głębokościach ustalonych przez rolnika. W tej grupie doskonale spisują się agregaty bezorkowe, czyli nowoczesne narzędzia wykorzystujące do pracy moc ciągników. Nie mają problemu z dużą pozostałością resztek pożniwnych, natomiast ich zęby ustawione w rzędach pozwalają wymieszać je z glebą, unikając jednocześnie zapychania się maszyny podczas pracy.
Oprócz tego agregaty bezorkowe posiadają rząd talerzy i wał wyrównujący, mający na celu prawidłowo zagęścić glebę. Warto zaznaczyć, że stanowią one idealną alternatywę dla tradycyjnych kultywatorów.
Jaki agregat bezorkowy wybrać?
Dobrym rozwiązaniem będzie agregat bezorkowy PORTO od firmy AMJ AGRO. Posiada on aż 10 zębów typu Delta Flex z regulacją siły docisku, dzięki czemu jest w stanie przeprowadzić dokładną uprawę gleby na zadanej głębokości – płytkiej lub głębokiej (aż do 30 cm). W dodatku producent oferuje różne rodzaje wału do wyboru, w tym rurowy, packer, teownik, daszkowy, strunowy, czy sprężynowy. Wobec tego pozwala wybrać model o odpowiednich częściach, które będą gwarantować efektywną i bezpieczną pracę na glebach zakamienionych.