W dzisiejszych czasach ogromny rozwój technologii rolniczych zapewnił rolnikom mnóstwo nowych możliwości, które znacznie upraszczają pracę na roli. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie maszyn rolniczych przeznaczonych do efektywnego uprawiania ziemi. Sprawdź, czy w Twoim gospodarstwie rolnym nie brakuje jednego z nich.
Brona talerzowa
To wszechstronna maszyna rolnicza doprawiająca glebę, która doskonale sprawdza się również w mieszaniu, kruszeniu, zmiękczaniu, spulchnianiu twardych warstw ziemi i wyrównywaniu pola po kultywatorowaniu, a także niszczeniu chwastów oraz grud. Brona talerzowa o niewielkich wymaganiach występuje w postaci narzędzia zawieszanego, które może być ciągnięte przez mniejsze maszyny rolnicze. W następstwie tego rolnicy coraz częściej wykorzystują ją zamiast tradycyjnego pługa. Maszyna rolnicza do płytkiej uprawy gleby po żniwach zbudowana jest z elementów roboczych (uzębionych dysków i wału dogniatającego), zapewniających prawidłowy rozkład resztek pożniwnych. Co więcej zaletą brony talerzowej jest to, że nie zapycha się podczas przejazdu roboczego na roli.
Agregat uprawowo-siewny
Agregat uprawowo-siewny to jedyna w swoim rodzaju maszyna do spulchniania i rozdrabniania gleby z uprawą przedsiewną i siewu lub sadzenia roślin uprawnych. Pozwala wykonywać zadania przeznaczone dla kultywatora, czy brony talerzowej podczas jednego przejazdu roboczego, w ten sposób agregat pozwala utrzymać prawidłową strukturę gleby, skraca czas pracy i zmniejsza koszt uprawy. Spośród innych maszyn rolniczych to właśnie agregat uprawowo-siewny wyróżnia się tym, że posiada dodatkowo zawieszony siewnik, dzięki któremu można odpowiednio umieścić nasiona w glebie. Uniwersalna maszyna do zasadniczego przygotowania roli sprawdza się także w kruszeniu brył, usuwaniu chwastów i mieszaniu nawozu z glebą. W dodatku maszynę uprawowo-siewną można bardzo łatwo dopasować do warunków panujących w gospodarstwie rolnym, poprzez dowolną konfigurację rodzaju talerzy lub wałów.
Agregat talerzowy
W pracy na roli bardzo ważne jest ograniczenie liczby przejazdów maszyny na polu, ponieważ sprzyja to zmniejszeniu zagęszczania gleby. Z tej właśnie przyczyny rolnicy wykorzystują agregaty talerzowe, sprawdzające się w uprawie gleby zarówno przed, jak i po żniwach. Maszyna rolnicza swoją efektywność zawdzięcza podwójnemu rzędowi obracających się uzębionych talerzy, które mieszają resztki pożniwne z glebą, wyrównują, zagęszczają i skutecznie pobudzają wzrost oraz jakość plonów. Agregat talerzowy umożliwia ustalić na jakiej głębokości ma pracować maszyna, dzięki czemu zapewnia dobry efekt zagłębiania. Należy zaznaczyć, że rozdrabniane resztki są równomiernie rozprowadzane po polu i pokryte wierzchnią warstwą gleby, blokując podsiąk wilgoci z jej głębszych warstw.
Wał uprawowy
Na rynku istnieje wiele rodzajów wałów doprawiających, które zależą od rodzaju ziemi i rezultatu jaki chcemy osiągnąć. Wały uprawowe pełnią rolę doczepianych narzędzi do odpowiednich maszyn rolniczych, takich jak pług, ciągnik czy agregaty uprawowe. Zwykle służą do zabiegu wałowania, wpływającego na późniejszą jakość upraw, bowiem polepsza on strukturę i kontakt zasianych nasion z glebą. Wały uprawowe wykorzystuje się przede wszystkim do wyrównania pola i rozbijania brył, znajdujących się w ciężkiej glebie. Przy okazji warto wspomnieć, że ostatnimi czasy powstał nowy rodzaj wału uprawowo siewnego HUGE 6.2 WŁÓKA, który umożliwia zabiegi przed i po zasiewach. Dzięki niemu można przeprowadzić zabieg wałowania lub sadzenia w trakcie jednego przejazdu maszyny.