Posiadasz rolne gospodarstwo wielohektarowe i chcesz zapewnić swoim uprawom rolnym optymalne warunki glebowe do wzrostu i rozwoju? Sprawdź, który agregat uprawowo-siewny warto wybrać kierując się ich przygotowaniem struktury ziemi.

Czym są agregaty uprawowo-siewne?

Aby przygotować pole do obsiewu rolnicy wykorzystują wielofunkcyjne agregaty uprawowe do dokładnej i szybkiej obróbki gleby. Ich główną rolą jest kompleksowe spulchnianie i rozdrabianie roli. Pozwalają one zaoszczędzić czas i ograniczyć nadmierne ugniatanie gleby. Agregaty uprawowo-siewne to uniwersalne maszyny rolne, które najczęściej podłącza się do kultywatora, glebogryzarki, brony, siewnika czy ciągnika. Najczęstszym wyposażeniem agregatów rolnych są sekcje talerzowe lub zębowe.

Do czego służy agregat talerzowy?

Maszyna rolna wyposażona w sekcje niezależnych talerzy do uprawy przedsiewnej i pożniwnej jest na tyle uniwersalna, że można ją wykorzystać do przygotowania łoża siewnego, wyrównania powierzchni oraz spulchnienia po orce. Agregat talerzowy jest o wiele większy i cięższy w porównaniu z agregatem zębowym, dlatego do pracy z nim potrzebujemy ciągnika o większej mocy. Dwa rzędy talerzy z mocnej i wysokiej jakości stali borowej powodują, że charakteryzują się one bowiem większą wytrzymałością i odpornością na przeciążenia, podczas pracy na cięższych rodzajach gleb (np. na polach z kamieniami).

Agregaty talerzowe charakteryzują się integralnymi wałami gniotącymi, które ustalają na jakiej głębokości mają działać talerze. Wały gniotące w szczególności poprawiają efektywność i zmniejszają czas między kolejnymi pracami siewnymi.

Zastosowanie agregatu zębowego

Agregat zębowy to maszyna przedsiewna, która zawiera dwa rzędy wibrujących zębów do gleby lekkiej i piaszczystej. Nie radzą sobie one dobrze z cięższą glebą oraz nie sprawdzają się na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. W przypadku tego rodzaju agregatu uprawowego, należy ostrożnie dobierać zęby w taki sposób, aby ograniczyć zagrożenie przyczepienia się resztek roślin.

Agregat zębowy ściśle współpracuje z siewnikiem, dlatego też jego głównym przeznaczeniem jest uprawa gleby po orce. Maszynę przedsiewną można wykorzystać również do:

  • Mulcz po żniwach,
  • Spulchnienie po orce,
  • Przygotowanie do siewu,
  • Napowietrznie gleby na wiosnę,
  • Rozprowadzenie obornika,
  • Niszczenie resztek plonów.

Maszyna rolna z zębami mimo, że doskonale dopasowuje się do podłoża na jakim pracuje, nie jest w stanie poradzić sobie z reszkami roślin, z jakimi bez problemu radzą sobie agregaty talerzowe. Jednak ich zaletą jest to, że nie trzeba martwić się o siłę posiadanego na roli ciągnika, ponieważ agregaty zębowe są zacznie krótsze i lżejsze.

Którą maszynę rolną wybrać?

Za pomocą obu urządzeń możemy wykonać kilka różnych czynności na gospodarstwie rolnym, jednak to uniwersalny agregat talerzowy ATOS poradzi sobie z większą ilością rodzajów upraw. Z kolei agregat zębowy jest przeznaczony głównie do uprawy przesiewnej.