Jak wiadomo, maszyny rolnicze w dzisiejszych czasach są wręcz niezbędne do usprawnienia pracy na polu i zwiększenia plonów. Jednak ich wykorzystanie wiąże się również z niszczeniem struktury gleby, na skutek zgniecenia i jednocześnie zagęszczenia wierzchniej warstwy ornej przez ciężkie koła. W związku z tym, w każdym gospodarstwie rolnym powinno znajdować się narzędzie, które pozwoli przeprowadzić specjalny zabieg głęboszowania, pozwalający rozluźnić tą zbitą warstwę gleby.

Co to jest głęboszowanie?

Głęboszowanie to zabieg uprawowy o długotrwałym działaniu, który stosuje się po to, by poprawić strukturę roli poprzez zniszczenie jej podeszwy płużnej, poprawy stosunków wodnych oraz spulchniania i napowietrzania gleby. W tym właśnie celu, wykorzystywane są duże maszyny rolnicze nazywane głęboszami. Posiadają one specjalne łapy wyposażone w zęby, dzięki którym wbijają się w glebę na głębokość aż 40-80 cm, a następnie przeciągają pas po roli. W wyniku tego, twarda warstwa gleby jest kruszona bez jej odwracania. Wobec tego, zabieg ten dociera do głębszych warstw, które są dostępne dla korzeni roślin, zapewniając im odpowiednie warunki do rozwoju.

Jak rozpoznać kiedy powinno się wykonać zabieg głęboszowania?

Zdarza się, że rolnicy nie orientują się, kiedy zaczęła występować podeszwa płużna na ich gospodarstwie rolnym. Jednym z głównych objawów, mówiącym o tego rodzaju problemie są zastoje wodne. Najczęściej pojawiają się one po obfitych opadach i najzwyczajniej w świecie nie chcą wsiąknąć w glebę. Dzieje się tak, ze względu na zbitą i nieprzepuszczalną podeszwę. W rezultacie przez dłuższy czas woda utrzymuje się na powierzchni pola.

Zalety zabiegu głęboszowania

Przede wszystkim stosowanie zabiegu głęboszowania zapobiega tworzeniu się problematycznego podłoża płużnego, przez które wodna nie może wniknąć do głębszych warstw gleby aż do korzeni roślin. Co więcej, ta nieprzepuszczalna warstwa hamuje wymianę powietrza. Zatem, dzięki głęboszowaniu możemy skutecznie rozbić tę podeszwę, by przywrócić właściwe napowietrzanie oraz podsiąkanie gleby, a także zwiększając jej retencyjność i infiltrację. W następstwie cały proces pozytywnie wpływa na plonowanie roślin, z tej racji w okresie suszy mają one większą szansę na przetrwanie. Ponadto, zabieg głęboszowania jest szczególnie polecany na gleby ciężkie i zlewne.

Warto także zaznaczyć, że po tradycyjnym głęboszowaniu można zauważyć znaczną poprawę systemu drenarskiego, wzrost porowatości gleby, zmniejszoną gęstość, a co najważniejsze zabieg zwiększa warunki glebowe do uprawy roli. Na skutek czego można szybciej rozpocząć prace uprawowe wiosną.

Jakie maszyn rolnicze są nazywane głęboszami?

Zabieg głęboszowania przeprowadzają duże maszyny lub narzędzia o prostej konstrukcji, które są zawieszane na zwykłym ciągniku i wprawiane w ruch podczas przejazdu na polu. Zbudowane są one z ramienia, na którym przymocowano specjalne zęby, zawierające na końcu dłuto. Za sprawą tej budowy potrafią uprawiać glebę na głębokości powyżej 40 cm, co w przypadku innych maszyn rolniczych nie jest możliwe.

Oprócz narzędzi typu pług czy kultywator dużą popularność w głęboszowaniu uzyskały wybrane modele agregatów uprawowych, które rewelacyjnie sprawdzają się zarówno w spulchnianiu, rozluźnianiu gleby, jak i rozbijaniu powierzchni płużnej. Agregat uprawowy GŁĘBOSZ lub GŁĘBOSZ Hydro to maszyny rolnicze od producenta AMJ AGRO, które dobrze spełniają się w roli głębosza. Oba rodzaje agregatów wykonują zadania obejmujące proces głęboszowania, gdyż są one wyposażone w specjalne łapy, które niezwykle łatwo zagłębiają się i rozbijają zbitą glebę. Nie dość, że dane agregaty zapewniają niesamowite efekty to na dodatek posiadają wał doprawiający, który perfekcyjnie reguluje ich głębokość pracy.