Wraz z dynamicznym rozwojem rolnictwa powstały różne praktyczne urządzenia ograniczające ręczną pracę na gospodarstwie rolnym. Sprawdź w jakie maszyny rolnicze warto zainwestować, aby metody uprawy roli były efektywniejsze, szybsze i bardziej wydaje.
- Czym są agregaty uprawowe?
- Ciągnik rolniczy czyli traktor
- Jakie urządzenie jest niezastąpione podczas zbioru roślin?
- Maszyny do opryskiwania
Czym są agregaty uprawowe?
Na każdym gospodarstwie rolnym zajmującym się produkcją roślinną powinien znajdować się sprzęt do uprawy przedsiewnej, uzyskujący lepsze jakościowo plony. Agregatory rolne, które przeważnie wykorzystuje się do gruntownego rozdrabniania i spulchniania gleby po orce są bardzo często połączeniem glebogryzarki, kultywatora, brony talerzowej ATOS czy ciągnika.
Głównym zastosowaniem uniwersalnych maszyn uprawnych jest przygotowanie oraz poprawienie właściwości gleby do prawidłowego wzrostu i przyśpieszonego rozwoju roślin na polu. Istnieje wiele rodzajów agregatów pozwalających osiągnąć większe zyski z uprawy, ale do najpopularniejszych zalicza się: agregaty talerzowe i zębowe.
Ciągnik rolniczy czyli traktor
Ciągnik rolniczy to podstawowe wyposażenie małego i dużego gospodarstwa rolnego. Traktor to pojazd, który przede wszystkim pozwala ciągnąć maszyny i urządzenia bez własnego napędu takie jak siewnik, przyczepa czy agregat. Ciągnik rolniczy wykorzystuje się do wielu prac polowych lub transportowych.
Jego dużą zaletą jest to, że posiada on drobny nacisk jednostkowy na ziemię. Jeśli nie posiadasz jeszcze na swoim gospodarstwie traktora – to na rynku znajduje się wiele uniwersalnych modeli ciągników różniących się mocą, napędem czy wielkością.
Jakie urządzenie jest niezastąpione podczas zbioru roślin?
Kombajn to maszyna rolnicza o wielu funkcjach, która pełni najważniejszą rolę podczas żniw. Z jej pomocą prace na polu wykonywane są znacznie szybciej i wymagają mniejszej liczby osób podczas zbierania roślin.
Na rynku istnieje wiele rodzajów kombajnów do gospodarstw rolnych do których zaliczamy między innymi:
-
Kombajn zbożowy – ścina a następnie młóci zboże, by następnie gromadzić ziarna w specjalnym pojemniku.
-
Kombajn ziemniaczany – wykopując z ziemi ziemniaki od razu oddziela je od łętów.
-
Kombajn do zbioru buraków – najpierw ogławia burki z liści, wykopuje korzenie a następnie je oczyszcza i wsadza do pojemnika.
-
Kombajn do zbioru roślin sadowniczych – maszyna potrafi zbierać maliny, ogórki, marchewki, kapustę a nawet wiśnie.
Maszyny do opryskiwania
Opryskiwacz posiada szerokie zastosowanie w rolnictwie, jednak jego główną rolą jest ochrona i nawożenie zbóż, roślin uprawnych oraz drzew. Rolnicy za pomocą opryskiwania pól chemicznymi środkami zwalczają owady, pasożyty i grzyby.
Aby rozprowadzić środki chemiczne na wielohektarowych polach lub sadach wykorzystuje się samojezdne maszyny, składające się ze zbiornika na ciecz, pompy oraz rozpylacza. W przypadku małych gospodarstw rolnych wystarczą opryskiwacze w postaci małych skrzynek, które bez problemu można utrzymać w dłoni.