Coraz częściej odchodzi się od klasycznego modelu uprawy, na rzecz maszyn do technologii uproszczonej. Dzieje się tak ze względu na to, że tradycyjna orka prowadzi do negatywnych zmian środowiska glebowego. Z kolei maszyny rolnicze, wykorzystujące bezpłużny system uprawy mają pozytywny wpływ na właściwości fizyczne i biologiczne gleby. Z naszego artykułu dokładnie dowiesz się, dlaczego warto zrezygnować z klasycznego pługa.
- Modele uprawy roli
- Brona talerzowa do płytkiej uprawy gleby
- W jakich warunkach agregat uprawowy sprawdza się lepiej niż pług?
- Jakie narzędzia są w stanie zastąpić pług?
Modele uprawy roli
Pług to narzędzie wykorzystywane do tradycyjnej orki czyli systemu uprawy, który polega na spulchnianiu i mieszaniu gleby wraz z jej jednoczesnym odwróceniem. Ten model wymaga znacznie większego nakładu pracy i energii. W tym przypadku, by zastąpić starą metodę opartą na pracy pługa wykorzystuje się najnowsze agregaty talerzowe, które mogą znacznie przyspieszyć ten proces.
Jednak z powodu, iż uprawa orkowa przyczynia się do nadmiernego przesuszania gleby oraz sprzyja erozji wodnej i wietrznej, mówimy o odstąpieniu od tradycyjnego systemu płużnego. Jego działanie dość mocno ingeruje w naturalne środowisko gleby, niszcząc żyjące organizmy, które mają za zadanie hamować procesy jej degradacji. Dlatego, aby poprawić strukturę i stopień porowatości ziemi rolnicy coraz częściej przechodzą na uprawę bezorkową. W związku z tym powstał profesjonalny agregat bezorkowy PORTO, który spulchnia i miesza glebę, bez konieczności jej odwracania.
Brona talerzowa do płytkiej uprawy gleby
Z kolei brona talerzowa to maszyna rolnicza, która skutecznie zastępuje narzędzie jakim jest pług. Głównie używana jest przez rolników do uprawy uproszczonej. Posiada specjalnie wyprofilowane talerze, które można ustawić na odpowiedniej głębokości, w celu efektywnego mieszania gleby. To właśnie dzięki talerzówce pole zostaje przykryte resztkami pożniwnymi, tym samym blokując podsiąk wilgoci z głębszych warstw podłoża. Co więcej, brona talerzowa umożliwia sprawnie usunąć chwasty i grudy ziemi.
W jakich warunkach agregat uprawowy sprawdza się lepiej niż pług?
Jak wiadomo ciężkie gleby wymagają skrupulatnej uprawy, którą trudno by było osiągnąć przy użyciu starych rozwiązań. W dodatku ciągle zmieniające się warunki klimatyczne przyczyniły się do podjęcia decyzji, w sprawie zakupu nowoczesnych maszyn rolniczych. Obecnie zimową porą występują dodatnie temperatury lub opady deszczu, które prowadzą do zbrylania się gleby.
Agregat uprawowy lepiej radzi sobie na polu w trudnych warunkach, niż pług. Ponad to całą pracę można wykonać podczas jednego przejazdu maszyną, dzięki temu oszczędzamy czas, paliwo i koszty, jakie byśmy ponieśli korzystając nadal ze starych rozwiązań. Warto nadmienić, że po pracy agregatu na polu pozostają resztki pożniwne, które szybciej ulegają rozkładowi wzbogacając podłoże w substancje odżywcze.
Jakie narzędzia są w stanie zastąpić pług?
Zatem jeśli chcemy zastąpić pług w jego działaniu lub zupełnie zmienić system uprawy roli, mamy do dyspozycji wiele maszyn rolniczych, do których między innymi zaliczamy:
- kultywatory,
- brony lub agregaty talerzowe,
- spulchniacze,
- agregaty bezorkowe,
- agregaty uprawowo-siewne.