Można powiedzieć, że talerzówka to jedno z bardziej uniwersalnych rozwiązań, dzięki któremu przygotujesz pole uprawne zarówno po zbiorach, jak i orce. Oprócz tego posiada szereg innych zalet, przemawiających na korzyść jej zakupu. Stąd też istotnie warto rozważyć kupno brony talerzowej, gdyż z całą pewnością opłaci się to każdemu rolnikowi w przyszłości – sprawdź dlaczego.

Wielozadaniowy charakter brony talerzowej

Talerzówka to nic innego, jak maszyna rolnicza przeznaczona do zabiegów uprawowych, takich jak spulchnianie, krojenie i odwracanie gleby, podorywkę ścierniska, przykrycie resztek pożniwnych, usuwanie chwastów czy nawet wymieszanie wapna z górną warstwą podłoża.

Brona talerzowa jako idealne narzędzie do płytkiej uprawy gleby

Aby przygotować optymalne warunki do wzrostu roślin uprawowych, bardzo ważną rolę ogrywa płytka lub głęboka orka. Mimo, że większość maszyn rolniczych jest przystosowana do płytkiej orki nie wszystkie są tak wydaje, jak brona talerzowa. Zawdzięcza to ona uzębionym rzędom talerzy, osadzonym na amortyzatorach i wałowi do ugniatania powierzchni. Połączenie działań tych elementów zapewnia lepsze efekty w równomiernym rozmieszczeniu resztek pożniwnych na polu, by przyśpieszyć ich późniejszy rozkład.

Talerzówka może całkowicie zastąpić pług

Dziś odchodzi się od stosowania pługu jako podstawowego narzędzia do uprawy gleby. Dzieje się tak dlatego, że brona talerzowa wykonuje te same zadania co pług, lecz o wiele szybciej i wydajniej. A mianowicie optymalizuje cały proces poprzez oddziaływanie na większy obszar powierzchni pola w jednym momencie, mniejsze zużycie paliwa a także stosunkowo niewielką moc pojazdów, wprawiających ją w ruch.

W przeciwieństwie do pługa nie zapycha się

Brony talerzowe należą do nowoczesnych narzędzi, które mają za zadanie usprawnić pracę w gospodarstwie rolnym – i tak właśnie jest. A mianowicie nie są one podatne na zapychanie się talerzy w trakcie ich pracy. Każdy odrzut gleby jest kontrolowany przez ekrany boczne. W rezultacie użytkownicy nie muszą tracić swojego cennego czasu na czyszczenie części maszyny.

Brak konieczności posiadania traktora o wysokiej mocy

Bardzo często zdarza się, że właściciele gospodarstwa rolnego nie chcą wymieniać swoich starych, działających nadal maszyn rolniczych. Decydują się oni na zakup nowej maszyny tylko wtedy, gdy jedno z narzędzi do uprawek się zepsuje. W tym właśnie momencie pojawia się problem, ponieważ w zależności od modelu nowo wybranego narzędzia może ono potrzebować o wiele więcej mocy, niż jest w stanie zagwarantować posiadany pojazd np. traktor. W przypadku brony talerzowej to żaden kłopot, gdyż jedną z jej zalet jest małe zapotrzebowanie na moc.