Podorywka to podstawowy zabieg agrotechniczny, który wykonuje się tuż po zbiorach plonów. Rolnicy do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystują pług, kultywator lub bronę talerzową. Do dziś krąży wiele opinii na temat, która maszyna rolnicza lepiej nadaje się do podorywki. Jednak, gdy mamy do czynienia z trudniejszymi warunkami na roli, to jedno z tych narzędzi znacznie przeważa nad innymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, która maszyna rolnicza sprawdzi się do podorywki na glebach ciężkich, sprawdź nasz artykuł.

Jaką maszynę rolniczą wybrać do podorywki w trudnych warunkach?

Dobra uprawa ścierniska (podorywka) jest wtedy, gdy pole po spulchnianiu jest pokryte sporą ilością resztek pożniwnych zmieszanych z glebą. To właśnie dzięki temu zmniejsza się ilość parowania wody z gleby, a resztki pożniwne gniją i napowietrzają ziemię. Biorąc to pod uwagę i ciężkie warunki panujące na polu, lepiej poradzi sobie brona talerzowa. Talerzówka posiada większą szerokość roboczą i potrafi pracować na większych głębokościach, niż pług. W efekcie nie dość, że pozwala zaoszczędzić sporo litrów paliwa i czasu, to także uzyskuje o niebo lepszy efekt.

Brona talerzowa jako rozwiązanie na codzienne problemy

Brony talerzowe to zdecydowanie jedno z lepszych urządzeń, które wyparło pługi z gospodarstw rolnych. Doskonale radzą sobie one z płytką uprawą gleby po żniwach zarówno w prostych, jak i trudnych warunkach. Posiadają one ekrany boczne redukujące i kontrolujące odrzut gleby, poza obrys brony talerzowej. W rezultacie talerzówki są odporne na zapychanie się talerzy.

W przeciwieństwie do pługa są one dodatkowo wyposażone w wał doprawiający, który można dobrać w zależności od warunków gleby. Do gleb ciężkich warto wybrać talerzówkę z wałem pierścieniowym np. Crosskill. W ten sposób wał umożliwia ugniatać i zagęszczać ziemię, by proces rozkładania resztek pożniwnych przebiegał prawidłowo.

Jaką bronę talerzową wybrać?

Jeśli nie masz pojęcia, jaką bronę talerzową wybrać, to dobrze trafiłeś. Firma AMJ AGRO specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych, posiada w ofercie naprawdę solidne brony talerzowe. Jedną z nich jest talerzówka ATOS wyposażona w osobno aromatyzowane nogi wraz z dwoma rzędami talerzy oddalonych od siebie o 800 mm w rozmiarze tarcz 560 mm lub 610 mm. Jej konstrukcja umożliwia efektywną pracę w każdych warunkach, a dodatkowym atutem producenta jest dowolny wybór wału doprawiającego.

Domyślnie brona talerzowa ATOS w wersji podstawowej posiada wał rurowy, który jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem spośród całej grupy wałów.