Jak wiemy zabieg wałowania odgrywa niezwykle ważną rolę w tworzeniu odpowiednich warunków do szybkich i równomiernych wschodów roślin. Jednak ze względu na różnorodność gospodarstw rolnych, należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj wału uprawowego będzie najbardziej odpowiedni do panujących tam warunków. Wszak za pomocą maszyny wykorzystującej wał do gleb lekkich, nie otrzymamy zadowalających efektów w przypadku zakamienionego czy wilgotnego podłoża.
- Dlaczego to takie ważne, by wybrać odpowiedni wał uprawowy?
- Czym wyróżniają się ciężkie gleby?
- Poznaj rodzaje wałów do ciężkich gleb
- Do pracy w trudnych warunkach wykorzystaj wały z pierścieniami
Dlaczego to takie ważne, by wybrać odpowiedni wał uprawowy?
Ciężkie gleby występujące na gospodarstwach rolnych wymagają większej liczby zabiegów, co przedkłada się zarówno na większy koszt, jak i dodatkowy czas pracy. Jednak z pomocą przychodzą coraz to nowsze rozwiązania w postaci wałów uprawowych, które można w dowolny sposób dobierać do maszyn rolniczych, zapewniając tym samym optymalne rezultaty już po jednym przejeździe roboczym.
Czym wyróżniają się ciężkie gleby?
Gleba ciężka charakteryzuje się małą ilością piasku i próchnicą. W dodatku jej powierzchnia nie przepuszcza powietrza ani wody, przez co bardzo wolno schnie i cechuje ją zwiększona przylepność po opadach. Natomiast w czasie suszy tworzy na powierzchni twardą skorupę, którą można rozbić tylko za pomocą odpowiednich zabiegów mechanicznych.
Poznaj rodzaje wałów do ciężkich gleb
Wał pierścieniowy jest niezwykle popularny wśród rolników ze względu na to, jak umiejętnie obchodzi się z ciężką glebą. Jego pierścienie efektywnie rozbijają bryły i pomagają tworzyć odpowiednie warunki do podsiąkania wody. Co więcej, w trakcie pracy na wilgotnym i gliniastym podłożu nie ma żadnego problemu z nadmiernym oklejaniem się jego pierścieni. Sprawdź jakie rodzaje pierścieni można wybrać w wersji podstawowej wału uprawowego HUGE 6.2 od AMJ AGRO.
Kolejne rozwiązanie stanowi ciężki wał packer ze stalowymi zębami. Dzięki nim maszyna może pracować na mokrym i kamienistym podłożu z większą pozostałością resztek pożniwnych. Ten rodzaj wału uprawowego gwarantuje idealne zagęszczenie w górnej warstwie roli. Jego działanie dodatkowo polepsza warunki wymiany wody i gazu w glebie.
W przypadku gleb ciężkich można również zastosować wał uprawowy, składający się z gumowych pierścieni. Cała jego powierzchnia sporo waży, dlatego jest w stanie prawidłowo ubić glebę przed siewem oraz wcisnąć kamienie w głębsze warstwy ziemi. Wał gumowy przeznaczony jest przede wszystkim do gleb suchych i wilgotnych.
Do pracy w trudnych warunkach wykorzystaj wały z pierścieniami
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wałów z pierścieniami, które bezkonkurencyjnie sprawdzają się w kruszeniu brył znajdujących się w glebie. Do tych rozwiązań zaliczamy między innymi wał:
- crosskill,
- teownik,
- kraker,
- daszkowy.