Wałowanie to nie tylko główny zabieg pielęgnacyjny wykonywany na użytkach zielonych, ale także polach uprawnych. To właśnie on przygotowuje glebę do siewu, pomaga utrzymać prawidłową równowagę hydrologiczną i poprawia kontakt nasion z glebą. Jednak to nie jedyne zalety zabiegu wałowania, z których czerpią rolnicy. Sprawdź zatem, jakie kwestie związane z wałem uprawowym przesądzają o jego niezbędnej roli w uprawie przed i po siewie.

Wał uprawowy a zabieg wałowania

Wały uprawowe mogą stanowić osobne narzędzie rolnicze lub być częścią wielofunkcyjnych agregatów uprawowych. W ten sposób ściśle współpracują z różnymi maszynami, zmniejszając ich liczbę przejazdów na polu. Co z kolei ma pozytywny wpływ na stan gleby.

Jeszcze niedawno zabieg wałowania kojarzył się z użyciem dużego cylindrycznego wału o gładkiej powierzchni, który głównie ugniatał grunt za pomocą odpowiedniej siły nacisku. Niestety prowadził on do zbyt mocnego ubicia ziemi i oblepiania się. Dlatego też dzisiejsze wały uprawowe zostały skonstruowane tak, żeby przynosiły, jak największą korzyść dla użytkownika. Ich konstrukcja nie przypomina starego toczącego się walca, gdyż tworzą je pierścienie, zęby lub struny o różnych wymiarach i materiale wykonania. Dzięki temu skuteczniej działają w procesie przygotowania gleby.

Osoby szukające nowoczesne rozwiązania w postaci wałów uprawowych z pewnością zainteresują się ofertą modeli HUGE od producenta AMJ AGRO.

Główne zadania wału uprawowego

Zasadniczym zadaniem każdego wału uprawowego jest dokładne wgniecenie, wyrównanie powierzchni i kruszenie brył występujących w glebie. Wymienione czynności sprawiają, że proces wałowania jest w stanie znacząco wpłynąć na jakość późniejszych upraw. Albowiem z jego pomocą można zapobiec erozji, zatrzymaniu się wody, przyspieszyć rozkład resztek pożniwnych i poprawić kontakt materiału siewnego z glebą.

Efekty wałowania zależą od konstrukcji wału doprawiającego

Tak naprawdę, wały uprawowe nie są sobie równe. Dokładniej rzecz biorąc, podzielone są na konkretne rodzaje, które działają mniej lub bardziej intensywniej podczas wałowania. Zależy to między innymi od konstrukcji wału oraz jego dopasowania do warunków glebowych i wielkości pola.

Dla przykładu możemy wyróżnić najlepsze wały uprawowe, opierając się na ich trzech podstawowych zastosowaniach – wyrównywaniu, ugniataniu i kruszeniu. W przypadku wyrównywania i płytkiego ugniatania gleby przeznaczonej pod siew, idealnie sprawdzi się wał gładki. Do działania na większych głębokościach potrzebne są wały cięższe, które pod swoim ciężarem przyśpieszają osiadanie podłoża. Grupę ciężkich wałów uprawowych tworzą wały strunowe i pierścieniowe typu Campbell lub Crosskill. Natomiast, jeśli najbardziej zależy nam na kruszeniu dużych brył i delikatnym spulchnianiu powierzchni to powinniśmy wykorzystać wał Cambridge lub Cracker.