Czy powinno się rezygnować z uprawy pożniwnej w suche lato?

Czy powinno się rezygnować z uprawy pożniwnej w suche lato?

Czy powinno się rezygnować z uprawy pożniwnej w suche lato?
Data publikacji: 8 września, 2022

Uprawa pożniwna stanowi jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, o którym nie można zapomnieć. Posiada on istotne znaczenie dla plonów nie tylko dlatego, że poprawia żyzność gleby poprzez mieszanie i rozdrabnianie resztek pożniwnych, ale także pozwala zatrzymać wodę w jej głębokich warstwach. Silne parowanie i przesuszenie podczas upałów ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na rośliny. Na szczęście odpowiednia obróbka ścierniska znakomicie przygotowuje całe pole uprawne, ograniczając negatywne skutki suchego lata.

Korzyści uzyskiwane z uprawy pożniwnej

W trakcie uprawy pożniwnej dochodzi między innymi do zrywania podeszwy, wyrównywania pola, dogniatania, zagęszczania, rozdrabniania, mieszania gleby i równomiernego rozrzucenia resztek pożniwnych. To wszystko ma na celu przykryć podłoże pozostałymi resztkami roślin w formie mulczu, żeby przyspieszyć kiełkowanie nasion w początkowej fazie wzrostu, ograniczyć parowanie wody czy stymulować rozwój mikroorganizmów żyjących w glebie. W ten właśnie sposób rolnicy mogą zadbać o przyszły plon.

Jednak należy zaznaczyć, że uprawa pożniwna powinna być przeprowadzona tak szybko, jak to tylko możliwe. Albowiem im dłużej będziemy zwlekać, tym mniej składników odżywczych dostarczymy glebie w wyniku rozkładu resztek pożniwnych.

Jaką maszynę rolniczą można użyć do uprawy ścierniska?

Obecnie uprawa pożniwna to zabieg, który wykonuje się takimi maszynami rolniczymi jak brony talerzowe czy agregaty ścierniskowe. W przeciwieństwie do zwykłych pługów są one bardziej wydajne i energooszczędne, przez co skutecznie wyparły je z codziennego użytku w gospodarstwie rolnym.

Brona talerzowa z rzędami talerzy i wałem dogniatającym odpowiednio układa w glebie resztki pożniwne tak, aby jak najbardziej przyspieszyć tempo ich rozkładu. Co więcej jest odporna na zapychanie się pod wpływem dużej ilości pozostałości po przedplonach i umożliwia kontrolę głębokości płytkiej uprawy. Dobrym rozwiązaniem stanowi talerzówka serii ATOS od producenta maszyn rolniczych AMJ AGRO, która w zależności od potrzeb pozwala pracować na miękkiej lub bardziej twardej glebie, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu.

Drugą maszyną rolniczą sprawdzającą się dość dobrze w uprawie pożniwnej jest agregat bezorkowy PORTO z 10-cioma stalowymi łapami typu Delta Flex, talerzami zagarniającymi i wałem rurowym. Jego głównym przeznaczeniem jest zarówno płytka, jak i głęboka uprawa uproszczona bez orki. Dzięki czemu jego zabiegi zapobiegają erozji, zmniejszają parowaniu wody z gleby i nie niszczą jej naturalnej mikroflory, sprzyjającej rozkładowi materii organicznej.

Kategorie artykułu: Gospodarstwo rolne

Spis treści:

Maszyny rolnicze producent

AMJ AGRO
Konstancin 1D
97-225 UJAZD
NIP: 7731014842

tel. +48 447192324
kom. +48 698120806
fax. +48 447876992
biuro@amjagro.pl

Maszyny rolnicze producent

AMJ AGRO
Konstancin 1D
97-225 UJAZD
NIP: 7731014842

tel. +48 447192324
kom. +48 698120806
fax. +48 447876992
biuro@amjagro.pl

Specjalista ds. handlowych / Trade specialist
Tomasz Dzięcielewski - e-mail: tomasz@amjagro.pl

Specjalista techniczny / Technical specialist
Damian Makowski - e-mail: damian@amjagro.pl

Nasi partnerzy