W każdym gospodarstwie rolnym potrzebne są konkretne maszyny, które pomogą zwiększyć plon przez wykonywanie wielu podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele z tych procedur nie da rady się przeprowadzić tak efektywnie, bez użycia specjalistycznego sprzętu rolniczego. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie najlepszych maszyn rolniczych, które powinien posiadać każdy rolnik na swoim gospodarstwie.

Agregat uprawowy

W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się agregaty uprawowe, gdyż są to maszyny o charakterze uniwersalnym. Mianowicie potrafią wykonywać wiele funkcji innych maszyn rolniczych, takich jak kultywatory czy brony talerzowe. Ich zadaniem jest spulchniać, rozdrabniać, wyrównywać grunt a nawet zasiać materiał siewny (jeśli w danym modelu agregatu doczepiony jest siewnik). Agregaty uprawowe mogą składać się z uzębionych talerzy lub łap do zrywania podeszwy ornej.

Do efektywnie wykonujących pracę agregatów uprawowych zaliczamy maszyny od producenta AMJ AGRO:

Brona talerzowa

Brony talerzowe zwane talerzówkami skutecznie zastąpiły pługi, ze względu na swoje działanie – spulchniania, kruszenia i mieszania gleby. Ich konstrukcja pozwala jednocześnie dokładnie odwracać, jak i kruszyć bryły, co w przypadku pługów nie było takie efektywne. Poza tym brony talerzowe pomagają także wykonać podorywkę ścierniska i mieszać obornik lub wapno z warstwą gleby. Rolnicy cenią je między innymi dlatego, że nie wymagają dużej mocy ciągnika i nie zapychają się podczas pracy.

Siewnik

Bez siewnika prace na dużych gospodarstwach byłyby żmudne. Czy mogą Państwo sobie wyobrazić ręczny wysiew roślin uprawnych na polu o powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów? Oczywiście, że nie. Właśnie dlatego powstały maszyny, w których materiał siewny jest rozrzucany za pomocą strumienia powietrza generowanego przez dmuchawkę. Takie siewniki pneumatyczne umożliwiają rozsiewać nasiona na określoną odległość, nawet do kilku metrów. Warto zaznaczyć także, że mogą one ściśle współpracować z innymi maszynami rolniczymi np. być zaczepione na agregatach uprawowych.

Kultywator

Kultywatory to maszyny należące do starych klasycznych rozwiązań przygotowujących glebę pod uprawę. Najprościej rzecz mówiąc to narzędzia składające się z ramienia, na którym umieszczone są zęby. Przeznaczone są do podczepiania lub zawieszania na ciągniku, wprawiając je w ruch. Kultywator doskonale uzupełnia zabiegi uprawowe, by przygotować glebę do przyjęcia nasion. Dziś jednak, aby zmniejszyć ilość przejazdów dużych maszyn rolniczych na polu, używa się agregaty uprawowe zamiast kultywatorów.

Pług

Kiedyś pługi zajmowały najwyższą pozycję w rankingu maszyn rolniczych. Teraz ich miejsce zajmują brony talerzowe, które wykonują niemal te same czynności czyli mieszają, odwracają i kruszą zewnętrzną warstwę gleby na polu. Mimo to pług dalej stanowi istotne narzędzie dla rolników ceniących tradycyjne rozwiązania. Wykorzystuje się go, by ziemia była gotowa na siew nowych roślin, pomaga ścinać wyskibienia i przerywa kapilary, w celu zmniejszenia parowania wody z gleby. Dlaczego zatem brona talerzowa znalazła się wyżej w rankingu? Między innymi dlatego, że pług podczas odwracania gleby nie potrafi tak dobrze rozbijać i kruszyć bryły, jak talerzówka.