Coraz częściej można zauważyć, że producenci maszyn rolniczych dodają do swoich ofert wały uprawowe, które są niezbędne w procesie wałowania. Proces ten nie dość, że jest konieczny w przygotowaniu łoża siewnego, to w dodatku pomaga on utrzymać równowagę zachodzącą w wodach podziemnych.
- Zabieg wałowania co to takiego?
- Jakie występują rodzaje wałowania?
- Dlaczego wałowanie jest takie ważne?
Zabieg wałowania co to takiego?
Do zabiegu wałowania wykorzystuje się specjalne wały uprawowe, które mają za zadanie ugniatać glebę, kruszyć bryły i wyrównywać powierzchnię roli. Wszystkie czynności mają na celu znacznie zmniejszyć stopień porowatości gleby. W czasie przejazdu maszyny z wałem uprawowym dociska się zwartą okrywę do podłoża, zapewniając tym samym lepsze warunki do podsiąkania wody. Przede wszystkim wałowanie to zabieg uprawowy przeznaczony do gruntów ornych, użytków zielonych i gleb torfowych.
Jakie występują rodzaje wałowania?
Zabieg wałowania w zależności od użycia określonego wału i efektu jaki chcemy osiągnąć, dzielimy przeważnie na 3 rodzaje:
- ugniatające – ten typ zabiegu wykonuje się przed siewem lub sadzeniem. Zwykle do niego wykorzystywane są wały pierścieniowe i gładkie, dzięki czemu można mocno docisnąć skibę po orce. Doskonale sprawdzają się także w wyrównywaniu uszkodzonej powierzchni pola,
- wgłębne – charakteryzuje się głębokim ugniataniem warstw gleby, przyspieszając jej osiadanie. W tym celu używa się specjalne wały typu Campbell lub strunowe. Pierwsze z nich składają się z wąskich pierścieni, natomiast drugie połączone są ze sobą za pomocą strun,
- kruszące – to innymi słowy jednoczesne wałowanie i ugniatanie, aż do momentu uzyskania efektu kruszenia brył lub skorupy glebowej. Do tego sposobu wałowania używane są wały o dość dużej masie, takie jak Cambridge.
Dlaczego wałowanie jest takie ważne?
Zatem wał uprawowy wyrównuje powierzchnię i usuwa grube bryły ziemi, dzięki temu inne maszyny rolnicze mają znacznie ułatwioną pracę na roli. Co więcej, za sprawą wałowania gleba staje się pulchniejsza, bardziej zagęszczona i nawilżona, a nasiona są mocno osadzone w ziemi. Wobec tego oszczędzamy czas konieczny do przygotowania gleby pod siew oraz przyspieszamy i zwiększamy zbiór plonów. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem maszyny rolniczej do zabiegu wałowania, sprawdź ofertę wału uprawowego HUGE 3.2.