Producenci maszyn rolniczych mówiąc o wałach uprawowych nie mają na myśli jedynie gładkiego wału do ugniatania gleby, lecz cały szereg różnego rodzaju form o odmiennej budowie. To pozwala wybrać idealną maszynę wyposażoną w wał doprawiający dopasowany do indywidualnych potrzeb rolnika, gdzie gospodarstwo rolne wymaga specjalnych narzędzi z gumowymi pierścieniami lub ciężkimi uzębionymi talerzami. W tym artykule poznasz popularne rodzaje wałów doprawiających, które można doczepić do wielofunkcyjnych maszyn rolniczych, takich jak agregaty uprawowe.

Wał Rurowy

Pierwszy rodzaj to najbardziej znany wał o uniwersalnym charakterze, stąd też zwykle jest doczepiony do większości maszyn rolniczych w podstawowej ofercie producenta. Nadaje się on do uprawy gleby lekkiej bez dużej ilości kamieni. Jak sama nazwa wskazuje składa się z grubościennych rur, które dobrze zagęszczają i doprawiają glebę w warunkach suchych. W efekcie wał rurowy tworzy dobre warunki do siewu podczas pracy na zadanej głębokości roboczej z wybranym agregatem.

Wał Teownik

Drugi rodzaj zbudowany jest z pierścieni w kształcie odwróconej litery T, dzięki czemu ich profil jest bardziej agresywny i tym samym skuteczniej rozdrabnia bryły ziemi. Wał Teownik przeznaczony jest głównie do gleb gliniastych, gdyż zawiera specjalną belkę ze skrobakami przeciwdziałającymi zapychaniu się gleby. Jeśli chodzi o jego zasadę pracy to dogłębnie zagęszcza i wyrównuje ziemię pasami.

Wał Strunowy

Obecnie wał strunowy można spotkać w dwóch wersjach – gładkiej i zębatej. Wersja gładka przypomina klasyczny wariant wału rurowego, ale jego grubościenne płaskowniki ustawione poprzecznie lepiej kruszą twardą skorupę glebową i kamienie. Natomiast wał strunowy z ząbkowanymi płaskownikami posiada o wiele większą skuteczność w rozdrabnianiu gleby przy pracy w ciężkich warunkach.

Wał Cambridge

To jeden z najbardziej znanych wałów pierścieniowych do pracy w zakamienionych warunkach glebowych. Składa się z dwóch rodzajów pierścieni – gładkich i zębatych, które umieszczone są naprzemiennie w jednym rzędzie. Taka budowa sprawia, że dobrze tknie glebę, wyrównuje powierzchnię, kruszy bryły a także przywraca kapilarność gleby. Dzięki temu wał Cambridge znajduje zastosowanie zarówno przy przygotowaniu gleby do siewu, jak i po siewie.

Wał Crosskill

To kolejny przykład efektywnego wału pierścieniowego, gdzie każdy z jego pierścieni pracuje osobno. W ten sposób minimalizuje on blokowanie elementów roboczych podczas pracy. Ponadto żeliwne pierścienie i duża masa wału sprawia, że dobrze rozbija zbryloną glebę i pozostawia po sobie pas ziemi o luźnej strukturze, wskutek czego zapobiega powstawaniu twardej skorupy.

Wał Packer

Wał Packer należy do grupy ciężkich wałów, które można zastosować na obszarach o gorszych warunkach. Z powodzeniem radzi sobie z głębokim zagęszczeniem gleby, wyrównaniem powierzchni, rozbijaniem grud i kamieni, a także dużą ilością resztek pożniwnych. Charakteryzuje go jedna jednolita rura z sekcją zębów o agresywnym ustawieniu. Podobnie jak wał Teownik posiada belkę ze skrobakami, by na bieżąco czyścić przestrzeń między zębami podczas pracy na polu.