Wał uprawowy to narzędzie uprawowe, które powinno znaleźć się w każdym gospodarstwie rolnym. Dlaczego? Między innymi dlatego, że dzięki niemu można intensywnie ugnieść glebę, w celu rozdrabniania brył czy zmniejszenia stopnia jej porowatości. Jednak wał uprawowy to maszyna, posiadająca jeszcze wiele innych zalet, o których należałoby wspomnieć.

Wały uprawowe wykonują wiele pożytecznych zabiegów na roli

Jednym z najważniejszych zadań wału uprawowego jest zabieg wałowania, bez którego nie bylibyśmy w stanie zapewnić optymalnych warunków pod siew. Proces ten polega na wyrównywaniu pola oraz ugniataniu, zagęszczaniu, kruszeniu i rozdrabnianiu gleby, a także zalegających w niej resztek pożniwnych.

Wałowanie wałami korzystnie wpływa na uprawę roli

Zabieg wałowania skutecznie rozluźnia warstwy powierzchniowe gruntu oraz polepsza warunki wymiany wody i powietrza, dzięki temu ziemia zachowuje dłużej wilgoć i zwiększa się jej żyzność. W konsekwencji wschody roślin są lepsze, a zarazem bardziej wyrównane.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wałów

Obecnie na rynku rolnym znajdują się przeróżne rodzaje wałów uprawowych, które można dowolnie wybrać do swojego gospodarstwa rolnego w zależności od tego, jaką posiadamy glebę – lekką, średnią czy ciężką. Dlatego też zamówienie wału wyposażonego w mocne profile rurowe, zębowe, talerzowe, sprężynowe lub strunowe nie stanowi żadnego problemu.

Rodzaj wału w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać

Wały uprawowe różnią się od siebie budową, która może być gładka, prętowa lub posiadać ostrzejsze pierścienie. W związku z tym, przed zakupem narzędzia uprawowego warto pomyśleć nad tym, jaką czynność będzie głównie wykonywać. Jeśli pragniemy tylko ugniatać i wyrównywać pole możemy w tym celu zastosować wał gładki, z kolei pierścieniowy przeznaczony jest do rozkruszania brył w glebie, a strunowy do zagęszczania powierzchniowej warstwy gruntu.

Wał może stanowić indywidualny element lub współpracować z agregatami uprawowymi

Oprócz tego, że stanowią one samodzielne narzędzie uprawowe, które jest wprawiane w ruch za pomocą ciągnika czy traktora – mogą być również ściśle połączone z agregatem uprawowo-siewnym. Ponadto, przy zakupie takiej maszyny można dowolnie wybrać rodzaj wału, który będzie odpowiadał wszystkim wymaganiom Klienta.

Przykładową maszyną rolniczą do uprawy przedsiewnej i siewu jest agregat talerzowy ATOS, wyposażony w rząd talerzy i standardowy tylni wał rurowy, służący do dodatkowego rozdrabniania i wyrównywania gleby. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykonać wiele prac podczas jednego przejazdu maszyny po polu.