Chyba każdy rolnik spotkał się ze zjawiskiem podeszwy płużnej. To powszechny problem występujący w większości gospodarstw rolnych, który znacznie zmniejsza jakość i liczbę plonów. Dlatego też przy uprawie roli powinno się przeprowadzać odpowiednie zabiegi agromelioracyjne za pomocą tak zwanych głęboszy, które zapobiegają jej powstawaniu i przede wszystkim ją eliminują.
- Podeszwa płużna co to takiego?
- Jaki zabieg zapobiega podeszwie płużnej?
- Jak oprócz zabiegu głęboszowania walczyć z podeszwą płużną?
Podeszwa płużna co to takiego?
Koła ciężkich maszyn rolniczych z dużą siłą naciskają na powierzchnię pola podczas ich przejazdu roboczego, tym samym ugniatają i wbijają wierzchnie warstwy gleby pod samo dno bruzdy. W wyniku czego warstwa ziemi staje się zbyt zbita i zagęszczona, by mogła prawidłowo przepuszczać wodę czy powietrze. Zatem, podeszwa płużna to nic innego jak nieprzepuszczalna wierzchnia część podłoża, która charakteryzuje się kiepską przewietrznością i wsiąkaniem wody w głębsze warstwy gleby. W dodatku blokuje ona wzrost pędów roślin, gdyż nie potrafią się one samodzielnie przebić przez zbitą warstwę i nie docierają do niej cenne składniki zawarte w wodzie.
Jaki zabieg zapobiega podeszwie płużnej?
Głęboszowanie stanowi najlepszą metodę walki z podeszwą płużną. Jest to zabieg uprawowy, który wykonuje się specjalnymi narzędziami, kultywatorami lub agregatami uprawowymi, takimi jak agregat uprawowy GŁĘBOSZ lub GŁĘBOSZ HYDRO od producenta AMJ AGRO. Maszyny te mają za zadanie zerwać podeszwę płużną i rozluźnić ugniecione warstwy gleby na głębokość nawet do 50 cm, gdzie inne maszyny rolnicze nie mają takiego zasięgu. W rezultacie procesy powietrzno-wodne zostają przywrócone, a dokładniej rzecz biorąc woda dociera do głębszych warstw i sprawnie wymieniane jest powietrze. Dzięki temu, plony ponownie mają zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu.
Jak oprócz zabiegu głęboszowania walczyć z podeszwą płużną?
Oprócz korzystania z maszyn rolniczych zwanych głęboszami można zastosować kilka innych sposobów, by uniknąć powstawania nieprzepuszczalnej powierzchni płużnej. Najprostszym sposobem jest stosowanie ogumienia na kołach, dzięki czemu podczas jazdy występuje mniejszy stopień nacisku. Ponadto, należy unikać wyjazdu ciężkiej maszyny rolniczej, gdy ma miejsce zbyt duża wilgotność gleby np. po obfitych opadach deszczu. Inny sposób to przyczepianie do ciągnika specjalnie przystosowanego pługa, który posiada pogłębiacze i dłuta. Natomiast, jeśli chodzi o wykonywanie orki, to przede wszystkim trzeba pamiętać, aby co roku zmieniać głębokość, na jaką wykonywane są zabiegi uprawowe.