Talerzówka to tylko inna nazwa na bronę talerzową, którą wykorzystuje się do płytkiej uprawy gleby po żniwach i nie tylko. Może ona przyjmować różną postać, a mianowicie posiadać określoną szerokość roboczą, kształt układu talerzy typu V lub X czy amortyzowane zespoły robocze do zakamienionych gleb. Dzięki temu rolnicy nie mają większych problemów ze znalezieniem brony talerzowej do pracy na swoim gospodarstwie rolnym o określonych wymaganiach – czy to przez wzgląd na gleby lekkie, zakamienione czy ciężkie. W tym artykule znajdziesz więcej informacji o bronie talerzowej i podstawowym celu jej działania.
- Jaki jest cel zabiegu bronowania?
- Dwa podstawowe rodzaje bron talerzowych typu V i X
- Szerokość robocza brony talerzowej
- Ciekawa propozycja dla rolników od producenta AMJ AGRO
Jaki jest cel zabiegu bronowania?
Bronowanie to zabieg agrotechniczny, który wykonuje się na płytkiej głębokości gleby o mniej więcej 10-15 cm, dostosowując jednocześnie kąt działania i intensywność talerzy do indywidualnych potrzeb. Odgrywa istotną rolę w przygotowaniu pola pod przyszłe uprawy, gdyż idealnie wyrównuje powierzchnię, rozdrabnia bryły, spulchnia glebę, przykrywa resztki pożniwne, miesza górne warstwy podłoża z nawozem mineralnym, a także pomaga zwalczać chwasty. Jednak, by talerzowanie odbywało się bez żadnych problemów i przynosiło oczekiwane skutki, należy najpierw określić charakter gleby. Albowiem nie wszystkie rodzaje brony talerzowej są zalecane do każdego gospodarstwa rolnego.
Dwa podstawowe rodzaje bron talerzowych typu V i X
Brony talerzowe dzielą się na dwa rodzaje bron typu V lub X. Pierwszy rodzaj oznacza, że układ rzędów talerzy układa się trójpunktowo na ramię lub jest do niej równolegle zamontowany. Po wprowadzeniu maszyny w ruch talerze tworzą wgryzający kąt, który daje głębszą możliwość cięcia w ziemi, nawet poniżej 15 cm. To z kolei efektywnie wpływa na przykrycie resztek pożniwnych i wyrównanie powierzchni pola uprawnego bez bruzd. Natomiast czteropunktowy układ talerzy typu X pracuje ściśle z dodatkowymi elementami roboczymi, takimi jak wały i zgrzebła, aby zapobiec powstawaniu małych rowkom na środku każdego przejazdu maszyny.
Szerokość robocza brony talerzowej
W przypadku wielkoobszarowych gospodarstw i ciężkich gleb nie bez znaczenia ma również szerokość robocza maszyny do bronowania. Im większy rozmiar brony talerzowej, tym więcej sekcji talerzy jest umieszczonych na dłuższych ramach, dzięki czemu można kroić spory obszar roli podczas przejazdu maszyny w jednym kierunku. Tym samym wpływa to na zapotrzebowanie mocy ciągnika i całkowitą masę sprzętu, przez co jego elementy robocze lepiej napierają na powierzchnię, gdzie panują trudne warunki. W dwóch słowach brona talerzowa o większej szerokości roboczej pozwala przeprowadzić prace zdecydowanie szybciej i efektywniej
Ciekawa propozycja dla rolników od producenta AMJ AGRO
Z przyjemnością pragniemy zaproponować państwu bronę talerzową ATOS od producenta maszyn rolniczych AMJ AGRO z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Została ona wyprodukowana w celu płytkiej uprawy przedsiewnej w każdych warunkach. Jej konstrukcja opiera się o dwa rzędy ostrych talerzy, wał rurowy i osobno amortyzowane gumowo nogi. W zależności od potrzeb dana brona talerzowa może posiadać dowolny rodzaj wału doprawiającego i tarcze o średnicy 510 mm, 560 mm lub 610 mm. Oprócz tego charakteryzują ją inne ważne kryteria, takie jak żeliwna piasta obsługowa, ekrany boczne czy hydrauliczna regulacja wału. Dlatego też stanowi dobre rozwiązanie dla wielu początkujących, jak i doświadczonych rolników.