Bronowanie to jeden z głównych zabiegów uprawy roli, który przeprowadza się przed wiosennym siewem. Dzięki niemu kondycja gleby znacznie się poprawia i ma dobrze zorganizowaną strukturę, a mianowicie jest dotleniona, magazynuje większą ilość wody w jej powierzchniowych warstwach, wyrównuje pole czy kruszy twardą skorupę, ograniczającą kiełkowanie roślin. To jednak nie wszystkie korzyści wynikające z bronowania, dlatego też warto nieco bardziej zgłębić ten temat. W naszym artykule dowiesz się między innymi, jakie maszyny rolnicze są przeznaczone do wykonywania tego rodzaju zabiegu i co pozwalają uzyskać na polu uprawnym.

Brony talerzowe jako podstawowa maszyna do bronowania

Brony talerzowe to narzędzia uprawowe służące do przeprowadzenia zabiegu bronowania. Ich budowa opiera się na jednej lub kilku osiach wklęsłych talerzy, które mają za zadanie rozcinać i odwracać glebę na płytkiej głębokości. Oprócz tego posiada osadzony wał do ugniatania i zagęszczania gleby. W przeciwieństwie do pługa jego konstrukcja pozwala dopasować kąt nachylenia tarcz do maszyny i jednocześnie roli, dzięki czemu procesy rozkładania resztek pożniwnych przebiegają prawidłowo, bez żadnych opóźnień.

Jak działa brona talerzowa?

Brona talerzowa to specjalny rodzaj narzędzia rolniczego, który ściśle współpracuje z innymi pojazdami do pracy na polu uprawnym – typu ciągnik czy traktor. Z tyłu pojazdu zawiesza się ową maszynę, aby przeciągnąć ją po całym gospodarstwie. Pod wpływem siły elementy robocze talerzówki wprawiane są w ruch, na skutek czego talerze i wał zaczynają opracowywać wyznaczony obszar roli.

Warto zaznaczyć, że im brona talerzowa jest szersza, tym bardziej jest ciężka i potrzebuje większej mocy od pojazdu. Stąd też do mniejszych i średnich gospodarstw rolnych poleca się brony o standardowej 3 metrowej szerokości, która nie ma dużego zapotrzebowania na moc.

Jakie zadania może wykonać talerzówka?

Jeśli chodzi o pracę brony talerzowej to tak naprawdę może ona wykonywać wiele różnych czynności, składających się na cały zabieg bronowania. Do jej prac zaliczamy:

  • spulchnianie gleby (rozluźnienie i dotlenienie jej struktur),
  • kruszenie i rozbijanie brył ziemi,
  • ugniatanie i wyrównywanie roli,
  • zmiękczanie twardej, wierzchniej warstwy gleby,
  • mieszanie gleby z rozrzuconym nawozem,
  • przykrycie materiału siewnego warstwą ziemi,
  • usuwanie uporczywych chwastów,
  • równomierne rozdrobnienie resztek pożniwnych i wymieszanie ich z glebą,
  • pobudzenie wzrostu samosiewów.

Dlaczego warto kupić bronę talerzową ATOS od firmy AMJ AGRO?

Model ATOS dostępny jest na oficjalnej stronie producenta maszyn rolniczych AMJ AGRO w tradycyjnych szerokościach roboczych zaczynających się od 3 m do aż 6 m. W ten sposób każdy rolnik może bez większego problemu dobrać bronę talerzową do swoich potrzeb.

Co więcej brona talerzowa ATOS jest wyposażona w odrębnie amortyzowane nogi wraz z talerzami o średnicy 560 mm lub 610 mm. Talerze te są oddalone od siebie o odległość co najmniej 800 mm, dzięki czemu jej konstrukcja zapewnia nieprzerwaną pracę w trudnych warunkach na polu, w tym niesprzyjającej pogodzie.