Nie wiesz jaką maszynę rolniczą wybrać do uprawy roli, by uzyskać zadowalające plony? Sprawdź, jakie zalety posiada brona talerzowa, która jest coraz częściej wybierana przez szerokie grono rolników do wydajnej pracy na gospodarstwie rolnym.

Szerokie zastosowanie

Brona talerzowa jest przede wszystkim przeznaczona do płytkiej uprawy roli. Jednak można ją również wykorzystać do skutecznego wyrównywania powierzchni, niszczenia chwastów czy przykrycia nasion po siewie.

Skraca czas i ułatwia wykonywanie prac polowych

Dawniej praca na roli była bardzo ciężka i mozolna, jednak teraz przy pomocy nowoczesnych maszyn rolniczych można w szybki i prosty sposób wykonać wymagane zabiegi uprawowe. Brona talerzowa ATOS od producenta AMJ AGRO należy do jednych z takich narzędzi, gdyż za pomocą jednego przejazdu na polu może wykonywać więcej niż jedno zadanie jednocześnie.

Wielozadaniowość brony talerzowej

Za pomocą brony talerzowej można przeprowadzić działania, takie jak:

  • spulchnianie gleby,
  • rozdrabnianie grud ziemi,
  • zmiękczanie i zagęszczanie wierzchniej warstwy ziemi,
  • mieszanie gleby, nawozu i resztek ścierniska,
  • usuwanie chwastów,
  • pobudzenie wzrostu samosiewów.

Brak podatności na zapychanie

W porównaniu do innych maszyn rolniczych wykorzystywanych do uprawy orkowej lub bezorkowej, brona talerzowa jest zbudowana z zespołu wklęsłych tarcz, który nie zapycha się podczas ich obracania na wspólnej osi. Ten problem nie występuje nawet w trakcie dokładnego mieszania gleby z dużą ilością resztek roślinnych.

Ściśle współpracuje z wałem uprawowym

Obecnie w każdej bronie talerzowej można znaleźć wał uprawowy, który pomaga ustalić na jakiej głębokości mają pracować tarcze. Warto zaznaczyć, że wpływa on na prawidłowy proces rozkładania resztek pożniwnych, poprzez właściwe dogniatanie i zagęszczanie wierzchniej warstwy gleby.

Niewielkie zapotrzebowanie na moc

Do prawidłowej pracy brony talerzowej wymagany jest ciągnik rolniczy, który kieruje talerzówką i odpowiada za właściwy obrót jej tarcz. W przypadku lekkiej gleby ciągnik z broną potrzebuje znacznie mniej mocy do działania, niż w przypadku innych maszyn rolniczych. Jednakże zapotrzebowanie na moc może zwiększyć się w zależności od wielkości brony talerzowej, czy gorszych warunków glebowych.