Bez maszyn rolniczych praca na gospodarstwie rolnym byłaby niesamowicie ciężka i pracochłonna. Obecnie do pomocy dostępnych jest wiele narzędzi, które znacznie upraszczają proces uprawy roli, a w szczególności zaliczamy do nich ciągniki, kultywatory, brony talerzowe i inne. W tym artykule skupimy się wyłącznie na bronie talerzowej, ponieważ jest ona niezwykle przydatnym narzędziem podczepianym do ciągnika. Połączenie tych dwóch elementów pozwala prawidłowo uprawiać rolę, walczyć z uporczywymi chwastami a nawet mieszać glebę z nawozem. Jednak, aby brona talerzowa przynosiła jak największe efekty w danym gospodarstwie rolnym, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii przed jej zakupem.

Moc posiadanego ciągnika / traktora

Tak naprawdę bronę talerzową trzeba dobrać w taki sposób, by jej zapotrzebowanie mocy było odpowiednie do możliwości posiadanego traktora. W zależności od rozmiaru i ciężaru brony talerzowej jej potrzeba może wahać się od 80 km do nawet 320 km. Drugą ważną rzeczą, która wpływa na pobór większej ilości mocy są warunki panujące na roli. Jeśli gleba jest ciężka i mokra to do jej uprawy, należy wybrać silniejszą bronę talerzową. W przypadku gleb lekkich nie jest konieczna duża moc.

Jaką szerokość brony talerzowej wybrać?

Jeżeli zależy Ci na większym pokryciu części pola przy jednym przejeździe maszyny, to wypada liczyć się z tym, że taka brona talerzowa będzie potrzebować ciągnika o większej mocy. Na rynku dostępne są talerzówki o szerokości 3-12 m. Osoby, które chcą zdecydować się na szeroką bronę talerzową muszą najpierw sprawdzić, czy dany ciągnik da radę wprawić ją w ruch. Maszyny rolnicze o szerokości 12 m są zalecane dla gospodarstw, zajmujących wielohektarowe przestrzenie. Z kolei mniejsze brony talerzowe świetnie sprawdzą się w każdym innym gospodarstwie.

Rozstaw i rozmiar talerzy

W bronie talerzowej to talerze decydują o jakości pracy i efekcie końcowym, jaki uzyskamy przy uprawie. Dlatego to takie ważne, aby wybrać odpowiedni rozmiar talerzy wraz z ich rozstawem w rzędzie. Brony talerzowe o mniejszym rozstawie dysków między rzędami doskonale nadają się do zabiegów uprawowo-siewnych. Natomiast te z większym rozstawem wykorzystuje się do uprawy ścierniska, gdzie znajduje się duża ilość resztek pożniwnych. Większe przerwy skutecznie zapobiegają zapchaniu się brony talerzowej.

Średnica uzębionych talerzy ma bezpośredni wpływ na jakość pracy. Mianowice mniejsze średnice około 500 mm są przeznaczone do płytkiej uprawy i zrywania ścierniska, z kolei większe tarcze lepiej radzą sobie z głębszą uprawą roli. Uniwersalne rozwiązanie stanowi brona talerzowa ATOS z talerzami o średnicy 560 mm. Podany rozmiar talerzy nadaje się zarówno do płytkich, jak i nieco głębszych prac przygotowujących glebę pod siew, ale także spisują się w mieszaniu gleby z rozłożonym obornikiem czy wapnem.

Dobierz właściwy wał doprawiający

W każdej bronie talerzowej znajduje się wał doprawiający do ustalania głębokości pracy talerzy, wyrównywania i zagęszczania wierzchniej warstwy gleby. Z tego właśnie powodu powinno się wybrać go w zależności od jakości gleby i panujących warunków na roli. W sytuacji, gdy na gospodarstwie panują ciężkie warunki trzeba wybrać wał, który poradzi sobie z kruszeniem brył. Takimi wałami są między innymi wały pierścieniowe – Packer czy Crosskill.

Brona talerzowa tylko od znanego i cenionego producenta

Jeśli kupujesz bronę talerzową, to zadbaj o to, aby była wyprodukowana przez znanego producenta maszyn rolniczych. Dzięki temu, nie będzie żadnego problemu, by uzyskać części zamienne i skorzystać z gwarancji, gdy pójdzie coś nie tak. Cenieni producenci tacy jak AMJ AGRO oferują profesjonalny serwis gwarancyjny, który zapewnia kompleksową opiekę nad maszynami rolniczymi. Ponadto otrzymasz od nich wsparcie i indywidualne doradztwo w wyborze narzędzi.