Jak wiadomo wałowanie to ważny zabieg agrotechniczny, który ugniata, wyrównuje i poprawia podsiąkanie wody w glebie. Mówi się, że jego czynności mają bezpośredni wpływ na przyspieszenie wschodów roślin, lecz niewłaściwe stosowanie wałów uprawowych może doprowadzić do tego, że powierzchnia ulegnie zaskorupieniu, tworząc nawet podeszwę płużną. Dlatego też sprawdź w naszym artykule, kiedy warto wykonać zabieg wałowania, a w którym momencie powinno się go unikać.
- Czy można wałować po siewie?
- Kiedy nie powinno się wykonywać zabiegu wałowania?
- Jaka maszyna rolnicza jest dobra do wałowania po siewie?
Czy można wałować po siewie?
Oczywiście, że można. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na warunki panujące na polu, gdyż są one ściśle związane z tym, jakie efekty uzyskamy. Mianowicie chodzi o pogodę i rodzaj gleby. Zabieg wałowania przeprowadza się głównie na glebach lekkich, by poprawić podsiąk wody, rozkruszyć bryły i lepiej osadzić nasiona w glebie. Takie ugniatanie ziemi zagęszcza powierzchniowe warstwy gleby sprawiając, że zbyt głęboko położone nasiona będą miały łatwiejszy wschód. Do innych zauważalnych korzyści z wałowania zaliczamy wciśnięte kamienie w glebę i zapobieganie erozji. Niestety przy spodziewanych ulewach może to doprowadzić do negatywnych skutków.
Kiedy nie powinno się wykonywać zabiegu wałowania?
Z zabiegu wałowania po siewie należy zrezygnować w przypadku gleb ciężkich, ponieważ mogą one ulec zbiciu i zaskorupieniu. Wskutek czego rośliny nie będą mogły przedrzeć się przez twardą skorupę gleby. Negatywne skutki ma także wałowanie pola przed zapowiadanymi opadami deszczu, dlatego też powinno się unikać takich sytuacji.
Warto zaznaczyć także, że nie opłaca się używać wałów uprawowych na silnie przesuszonych glebach. Takie wałowanie nie będzie miało wpływu na plony, a tylko niepotrzebnie zużyje się paliwo i czas.
Jaka maszyna rolnicza jest dobra do wałowania po siewie?
Obecnie produkowane są maszyny uprawowe, które są wyposażone w wał ugniatający. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, pozwalające zmniejszyć ilość przejazdów na polu, paliwa i czasu. Do jednych z takich maszyn należy agregat uprawowo-siewny ATOS DRIVE, który składa się z rzędów talerzy i wału oponowego. Model ten jest niezawodny do uprawy roli podczas siewu i po żniwach. Posiada on hydropak do zawieszania siewnika, dzięki czemu wał oponowy od razu poprawia ułożenie nasion w glebie i sprawi, że nawet te głębiej położone będą miały krótszą drogę do przebicia się. Takie maszyny w zupełności wystarczą, aby zabieg wałowania przyniósł korzystne efekty podczas uprawy i siewu.