W każdym gospodarstwie rolnym produkcja roślinna opiera się na orce, uprawie przedsiewnej i siewie. Dlatego pomożemy Ci wybrać maszynę rolniczą, dzięki której wykonasz różnego typu zadania, zapewniające doskonałe warunki do wzrostu, rozwoju i wydania wysokiego plonu.

Co to agregat uprawowy?

Agregat uprawowy to prosta maszyna rolnicza do przedsiewnego doprawiania ziemi po orce. Przede wszystkim służy do odpowiedniego mieszania gleby na różnych głębokościach, w celu stworzenia idealnej struktury. Agregaty uprawowe są najczęściej zbudowane z uzębionych talerzy wykonanych z niezwykle wytrzymałej stali borowej, do spulchniania gleby i mieszania rozdrobnionych resztek roślin.

Narzędzie do uprawy charakteryzuje się tym, że współdziała z innymi maszynami ciągnącymi, które wprawiają ją na polu w ruch. Istotnym faktem jest to, że agregaty uprawowe dzielimy na trzy główne kategorie: uprawowo-siewne, bierne i ścierniskowe. Z tych trzech rodzajów maszyn to właśnie pierwsza jest w większości wypadków wykorzystywana przez rolników.

Charakterystyka agregatu uprawowo-siewnego

Agregat uprawowo-siewny to zaawansowany rodzaj agregatu uprawowego, który połączył proces uprawy i siewu, podczas jednego przejazdu maszyny na polu w gospodarstwie rolnym. To wszystko dzięki stabilnej konstrukcji, pozwalającej łączyć w sobie również siewnik pneumatyczny.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli agregatów uprawowo-siewnych odpowiednio skierowanych do panujących warunków glebowych. Wśród dostępnych rodzajów maszyn rolniczych godnym polecenia jest agregat talerzowy ATOS DRIVE. Warto wiedzieć, że narzędzie może być również stosowane w tradycyjnej orkowej uprawie ziemi. Wobec tego agregat uprawowo-siewny to maszyna rolnicza jednocześnie wpływająca na rozwój wydajności uprawy i siewu.

Różnica między agregatami rolnymi

Agregat uprawowy i uprawowo-siewny mimo podobnej nazwy to dwie zupełnie inne maszyny rolnicze. Różnica między urządzeniami jest oczywista – agregat uprawowo-siewny w ciągu pojedynczego przejazdu roboczego umożliwia wykonać równolegle wiele zadań, takich jak uprawę i siew. Z tej racji redukują nadmierne ugniatanie gruntu, ponieważ wymagają one zdecydowanie mniejszej liczby kursów na polu, niż zwykłe agregaty uprawowe. Należy zaznaczyć, że większa liczba okrążeń maszyny rolnej powoduje znaczne pogorszenie warunków do wzrostu roślin.

Agregaty uprawowo-siewne dodatkowo umożliwiają nam zminimalizować ryzyko powiązane z kapryśnymi warunkami meteorologicznymi – w przypadku nagłych opadów, jeżeli agregat uprawowy nie zdąży przeprowadzić siewu na całym gospodarstwie, konieczne będzie następnego dnia po raz kolejny przygotować glebę pod zasiew.