Powodzenie w uprawie roślin zależy od wielu czynników, a przede wszystkim właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby, na którą wpływają bezpośrednio zabiegi agrotechniczne. Dlatego też maszyny rolnicze do uprawy i siewu odgrywają w tym procesie niezwykle istotną rolę. Na szczególną uwagę zasługują agregaty uprawowe, które umożliwiają przeprowadzić wiele zadań w tym samym czasie, dzięki czemu można ograniczyć ilość przejazdów ciężkich maszyn rolniczych. W zależności od oddziaływania agregatów na glebę można rozdzielić je na 3 rodzaje – przedsiewne, uprawowo-siewne i pożniwne. Sprawdź zatem, jakie dokładnie zabiegi wykonuje każdy z nich.

Charakterystyka agregatów przedsiewnych

Agregaty przedsiewne są też określane jako bierne lub proste. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do uprawy przedsiewnej, dlatego też złożone są z kilku rzędów narzędzi (talerzy lub zębów) umożliwiających pracę na różnych głębokościach. Wykorzystuje się je w celu lepszego przygotowania łoża siewnego pod uprawę, a mianowicie agregat bierny doskonale wyrównuje powierzchnię gleby. Zazwyczaj korzysta się z niego po uprawie orkowej lub bezorkowej, ale może być także stosowany w przypadku systemu uprawy zerowej.

Co takiego wyróżnia agregaty uprawowo-siewne?

Najpopularniejszym rodzajem agregatów są właśnie agregaty uprawowo-siewne, gdyż potrafią jednocześnie uprawiać glebę i wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu. Umożliwia im to konstrukcja wyposażona w hydropak przystosowany do zawieszenia wszystkich rodzajów siewników. Oprócz tego agregat uprawowo-siewny składa się z rzędów uzębionych talerzy lub zębów, wału doprawiającego i innych elementów roboczych w zależności od wyprodukowanego modelu producenta maszyny rolniczej. Stąd też agregaty uprawowo-siewne znajdują zastosowanie zarówno w uprawie po żniwach, jak i podczas siewu lub sadzenia. W przypadku firmy AMJ AGRO klienci mają do dyspozycji aż 3 różne modele maszyn uprawowo siewnych:

Warto także podkreślić, że agregaty uprawowo-siewne wyróżniają się uniwersalnym charakterem ze względu na ilość wykonywanych przez nich zadań, takich jak:

  • spulchnianie gleby,
  • wyrównywanie powierzchni,
  • kruszenie brył w ziemi,
  • niszczenie zaskorupionych gleb,
  • eliminowanie chwastów,
  • wysiew nasion,
  • mieszanie nawozów mineralnych z glebą.

Co cechuje agregat ścierniskowy (pożniwny)?

Ostatnim rodzajem jest agregat ścierniskowy łączący działanie kultywatora i brony talerzowej, dzięki czemu idealnie nadaje się do płytkiej uprawy pożniwnej. Jego konstrukcja opiera się na uzębionych talerzach tnących i odpowiednio dobranym wale uprawowym. Elementy te biorą udział w spulchnianiu, mieszaniu, obracaniu oraz prowokowaniu wschodów samosiewów i chwastów. W ten sposób praca agregatu skutecznie ogranicza wysuszanie gleby, ułatwia walkę z chwastami, pozytywnie wpływa na rozkład resztek pożniwnych, a także znacząco przyśpiesza kiełkowanie i wschody roślin.