Dziś wielu rolników wykorzystuje zaawansowane maszyny uprawowe, które zbudowane są z kilku niezbędnych narzędzi, umożliwiających wykonać kilka zabiegów podczas jednego przejazdu na polu. W ten oto sposób rolnicy oszczędzają czas, paliwo i miejsce na swoim gospodarstwie. Do najpopularniejszej grupy tego rodzaju sprzętu należy agregat uprawowo-siewny, gdyż łączy on funkcję kilku maszyn do uprawy i doprawiania gleby, a także siewnika. Dowiedz się więcej na temat funkcjonalności agregatów uprawowo-siewnych.
- Funkcjonalność agregatów uprawowo-siewnych
- Jakie rodzaje siewników wykorzystywane są w agregatach uprawowych?
- Popularne modele maszyn uprawowo-siewnych od AMJ AGRO
Funkcjonalność agregatów uprawowo-siewnych
Celem agregatu uprawowo-siewnego jest przygotowanie gleby pod zasiew i jednocześnie siew. Zawdzięczamy to jego zaawansowanej budowie łączącej przydatne elementy robocze glebogryzarki, kultywatora, brony talerzowej, wału uprawowego czy siewnika. W efekcie agregat wykonuje wiele zadań w jednym czasie, co pozwala kompleksowo przygotować pole. Na dodatek znajduje zastosowanie w uprawie roli po żniwach, kiedy gleba potrzebuje jak najszybszej regeneracji i wymaga przerwania parowania wody.
Ogólnie rzecz biorąc, agregat uprawowo-siewny potrafi spulchniać glebę, wyrównywać powierzchnię, ciąć, rozbijać i kruszyć bryły ziemi, ugniatać podłoże w celu skutecznego podsiąkania, usuwać chwasty oraz rozsiać nasiona na wybranym obszarze działki. Oprócz równomiernego rozsiewania materiału siewnego taka wielofunkcyjna maszyna może zostać wykorzystana do rozprowadzenia nawozu mineralnego i dokładnego wymieszania go z glebą. Dzięki czemu nie zachodzi potrzeba korzystania z pomocy rozrzutnika nawozów.
Jakie rodzaje siewników wykorzystywane są w agregatach uprawowych?
Na rynku dostępne są agregaty uprawowe, które umożliwiają ścisłą współpracę z siewnikiem mechanicznym lub pneumatycznym. Oba rodzaje dobrze spisują się w równomiernym rozmieszczeniu materiału siewnego w glebie. Jednakże, jeśli chodzi o pojemność na sam materiał to siewniki pneumatyczne posiadają większy zbiornik. Dlatego też siewnik pneumatyczny zaleca się wybrać do wielohektarowych gospodarstw rolnych, natomiast mechaniczny do mniejszych.
Warto też zaznaczyć, że agregaty uprawowo-siewne zawierają zwykle specjalny hydropak przeznaczony do zawieszenia właściwego siewnika. Z tej racji, duże nadbudowane zbiorniki na nasiona mocno obciążają maszynę po zawieszeniu. Oznacza to, że nie wszystkie ciągniki mogą posiadać wystarczającą moc do wprawienia agregatu z siewnikiem w ruch. Wobec tego powinno się dobierać siewnik zależnie od mocy, jaką posiada właściwy ciągnik.
Popularne modele maszyn uprawowo-siewnych od AMJ AGRO
Producent maszyn rolniczych AMJ AGRO specjalizuje się w produkcji wielofunkcyjnych agregatów uprawowo-siewnych, które opierają swoją konstrukcję o brony talerzowe lub drapaki. W przypadku agregatu talerzowego służą one do kruszenia, cięcia i spulchniania gleby za pomocą uzębionych talerzy. Natomiast agregat drapakowy charakteryzuje się dwoma rzędami zębów, nadającymi się do głębokiego spulchniania zagęszczonej warstwy ziemi podczas uprawy przedsiewnej.
Na chwilę obecną mają Państwo do dyspozycji trzy różne modele agregatów uprawowo-siewnych ATOS, ARMIS i ATOS Drive. Więcej informacji i pełną specyfikację techniczną każdego z nich można znaleźć na oficjalnej stronie producenta AMJ AGRO – sprawdź tutaj.