Tradycyjne siewniki mechaniczne zostały zepchnięte na drugi tor przez ich innowacyjne wersje sterowane pneumatycznie. To właśnie one wyznaczają dziś zupełnie nowy poziom zagłębiania nasion w ziemi i siania ich w rzędach. Sprawdź zatem, na jakiej zasadzie działają siewniki pneumatyczne i co takiego sprawia, że ich operacje przebiegają tak sprawnie.

Co wyróżnia siewnik pneumatyczny do siewu nasion?

Siewnik pneumatyczny to maszyna o bardziej skomplikowanej budowie, która została wyposażona w wysokiej jakości głowicę rozdzielającą o sterowaniu pneumatycznym. Oznacza to, że cała droga ziaren ze zbiornika nasiennego do zagłębień w glebie jest sterowana za pomocą wytwarzanych zmian ciśnienia powietrza. W efekcie położenie przewodów i redlic wysiewających względem pojemnika nie ma znaczenia, ponieważ dmuchawa napędzana bezpośrednio przez WOM tworzy wysoki strumień, który jest w stanie wypchnąć ziarna przez długie rurki.

W dodatku to nie jest tak, że siewnik pneumatyczny wypuszcza od razu całą ilość materiału siewnego znajdującego się w zbiorniku. Posiada on do tego specjalny aparat wysiewający z czujnikiem, który na bieżąco monitoruje zawartość zbiornika. Poza tym, po wpuszczeniu do aparatu odpowiedniej ilości ziarna oddziela pozostałą część w zbiorniku przy użyciu zaskówki.

Korzyści płynące z wykorzystania siewnika pneumatycznego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy zbiornik na materiał siewny nie jest ograniczony grawitacją, dlatego też może być umieszczony w dowolnym miejscu w siewniku pneumatycznym np. bliżej ciągnika. Ta opcja dała im możliwość zastosowania zbiorników nasiennych o dużo większych wymiarach, dzięki czemu pojemnością znacznie przewyższają siewniki mechaniczne. Stąd też mogą one za jednym razem zasiać większą powierzchnię pola, nie uzupełniając raz za razem zbiornika. Warto także zaznaczyć, że położenie skrzyni nasiennej sprawia, iż ciągnik nie jest tak mocno obciążony, lecz wręcz przeciwnie – zwiększa moment gnający.

Oprócz tego, siewniki pneumatyczne cechują się wysoką trwałością i niską awaryjnością. Do ich budowy użyto bowiem wytrzymałych głowic rozdzielających, które są niezwykle odporne na intensywne eksploatowanie. To jednak sprawia, że są o wiele droższe od mechanicznych. Jednak zapewniamy, że zakup siewnika pneumatycznego to pewnego rodzaju inwestycja, z której będziesz czerpać same korzyści i zwróci Ci się z czasem.

Nowy siewnik pneumatyczny Fortune Seeder – czy warto?

W ramach współpracy firmy AMJ AGRO z inżynierami i technologami firmy BRASTAL opracowano nowy siewnik pneumatyczny Fortune Seeder z 24 rurami nasiennymi o wysokiej precyzji wysiewu na szerokości 3 m. Wyróżnia go własna hydraulika i elektroniczne sterowanie z dotykowym wyświetlaczem, które monitoruje wysiew w czasie rzeczywistym, w tym drożność rur, prędkość obrotową dmuchawy, poziom ilości materiału siewnego wewnątrz zbiornika, nastaw parametrów wysiewu, docisk redlic a także moduł GPS.

To jednak nie wszystkie jego atuty, a mianowicie został zbudowany z najlepszych gatunkowo podzespołów i jednocześnie tym, by posiadał niewielkie zapotrzebowanie na moc. Jeśli jesteś zainteresowany pełną funkcjonalnością i specyfikacją techniczną maszyny Fortune Seeder przejdź do oficjalnej strony producenta i zapytaj o ofertę.